Televize se musí vrátit k obsahu. Kvůli tomu si ji obyvatelé platí. To jsou slova režiséra a producenta Fera Feniče, který se po delším váhání rozhodl kandidovat na generálního ředitele České televize.

"Česká televize musí zůstat pro všechny, není jen pro elitní diváckou skupinu, to by byla cesta do pekel," řekl Fenič pro Hospodářské noviny, když měl krátce shrnout své představy o změnách ve veřejnoprávní televizi.

Na pozici šéfa ČT podle něj musí přijít někdo zvenku. I proto se rozhodl na poslední chvíli přihlásit do konkurzu. "Ke kandidatuře mě přiměl stav ČT a bezdnaděj při pohledu na různá jména, která se v médiích objevovala jako kandidáti," napsal ve čtvrtek na serveru IHNED.cz, kde byl hostem on-line rozhovoru.

Všechny otázky a odpovědi čtěte ZDE

V boji o křeslo nástupce nemocného Jiřího Janečka bude muset Fenič porazit jednatřicet soupeřů. A jsou mezi nimi i zvučná jména. Jen namátkou: Petr Dvořák, bývalý šéf komerční televize Nova, Roman Bradáč, ředitel zpravodajství České televize, nebo Hynek Chudárek, současný šéf hudební televizní stanice Óčko, který v minulém výběrovém řízení obsadil třetí příčku.

Letos šedesátiletý Fenič od roku 1993 pořádá přehlídku nezávislé filmové tvorby Febiofest, která je dnes jedním z nejznámějších českých filmových festivalů.

Zatím se mu však stále nepodařilo uskutečnit další záměr, rozjet dlouho plánovanou digitální televizi Febio, která by nabízela dokumenty, alternativní zábavu nebo pořady pro menšiny.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.