Předseda poslaneckého klubu vládní TOP 09 Petr Gazdík pozval na úterní jednání poslanců své strany ministra školství Josefa Dobeše (VV). Ministr má členům TOP 09 vysvětlit, proč ve svém úřadě drží kontroverzního Ladislava Bátoru.

"Pana Dobeše jsem pozval ze své funkce předsedy poslaneckého klubu. Chceme od něj vysvětlit, co bude dělat s pronikáním extremismu do resortu školství," řekl ČTK Gazdík.

Poslancům tedy prý nejde o odvolání Bátory, ale aby Dobeš vysvětlil, "proč je pro něj tak nepostradatelný". Dobeš pozvání přijal a hodlá svého poradce bránit.

TOP 09 kritizuje Bátoru kvůli urážce jejich předsedy a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Ministři druhé nejsilnější vládní strany odmítli chodit na jednání vlády, dokud bude Bátora ve funkci.

Dobeš už se od slov svého úředníka distancoval, odvolávat jej ale nehodlá. Bátora je podle něj národovec a svědomitý katolík.

Vláda čeká na rozřešení od Schwarzenberga

Ministři TOP 09 za sebe ve středu poprvé poslali na jednání vlády pouze své náměstky. Jak dlouho bude koaliční kabinet zasedat v omezeném režimu, není jasné.

Premiér Petr Nečas (ODS) chce o postoji TOP 09 jednat se Schwarzenbergem po jeho návratu z dovolené, tedy po neděli. Jeho ODS v úterý koaliční partnery vyzvala, aby s kauzou dále nehazardovali.

Protest ministrů TOP 09 se nelíbí ani prezidentovi. "Ať si to řeší vláda, skutečně. Já to za důstojné nepovažuji, ale je to primárně jejich vzájemná hra a není to pro prezidenta žádná specifická úloha," prohlásil Klaus.

Opozice: Vláda se moc zabývá sama sebou

Roztržku ve vládě využila opozice k volání po předčasných volbách. Podle předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika nemá Bátora kvůli svým údajně pravicově extrémním názorům na ministerstvu co dělat, jde ale o malichernost. Vláda se podle něho stále více zabývá jen sama sebou.

Pro Ladislava Bátoru, předsedu konzervativní iniciativy D.O.S.T., není osočování Schwarzenberga jediným vroubkem. V minulých týdnech ostře kritizoval například amerického velvyslance v Praze za jeho podporu pražskému pochodu homosexuálů.

Bývá kritizován za minulost spojenou s uskupeními české krajní pravice, ale má podporu Hradu, který ho na místo poradce ministra školství doporučil. Václavu Klausovi je názorově blízký, v minulosti se hlava státu postavila na jeho stranu.

Související