Přestože Nejvyšší správní soud na jaře rozhodl, že platy a odměny státních zaměstnanců nejsou tajné, úřady tento průlomový verdikt tvrdošíjně ignorovaly. A vytrvale odmítaly žádosti Hospodářských novin o zveřejnění částek, které berou vysoce postavení úředníci.

Do redakce chodily odpovědi plné cenzorských argumentů. Nabízíme přehled těch, které si ve světle úterní dohody ministerstva vnitra s Úřadem pro ochranu osobních údajů o zveřejňování platů jeví přinejmenším nepatřičně. V anketě hlasujte a vyberte výmluvu, která je podle vás nejabsurdnější.

1. Kraj Vysočina

 

"Nelze si představit nic než rozvrat vztahů na pracovišti, narušení vazeb, rodinných, sousedských, přátelských a dalších. Nedozírnost škod způsobených tímto poskytnutím informace nelze dohlédnout."

Děsivá vize: kraj v rozvratu, rozpadlé rodiny, rozhádaní sousedé, kteří si vyčítají platy... Úřad Vysočiny tím HN ale nedojal. Co vás?

2. Ministerstvo financí

"Pokud se týká otázky, zda-li může ministerstvo financí poskytnout informace ohledně odměn, je toho názoru, že tyto informace poskytnout nelze."

Stylisticky vytříbená odpověď na dotaz, jaké odměny ministerstvo platí Kalouskovu poradci, odsouzenému daňovému podvodníkovi Radku Šnáblovi, který má na starosti miliardové arbitráže.

3. Lesy ČR

"Z odměny obdržené za vykonanou činnost fyzické osoby uspokojují potřeby ve své privátní sféře, která nepochybně spravedlivě nemůže být předmětem zájmu široké veřejnosti."

Ať si zaměstnanci státní firmy uspokojují potřeby, jak chtějí. Problém je, že podle rozsudku Nejvyššího správního soudu má veřejnost právo vědět, kolik na to dostávají.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.