Nechceme násilí, které by se vymklo kontrole jako v Londýně. Takové poselství nechal napsat starosta severočeského města Rumburk Jaroslav Sykáček (ČSSD) na oběžníky, které ve čtvrtek po městě roznesli strážníci.

Sykáček zároveň na páteční odpoledne svolal shromáždění, které má protestovat kvůli násilnostem souvisejícím s etnickými střety místních obyvatel.

Demonstrace, jež je prezentována jako setkání sociálních demokratů, bude pod pečlivým dohledem policie.

Ta tvrdí, že násilnosti nejsou příliš pravděpodobné. I tak ale nasadí zhruba 200 mužů.

Starostové ze severu Čech žádají úpravu legislativy, která by posílila jejich pravomoci. Na Šluknovsku v posledních týdnech vzrostlo napětí mezi místními a nepřizpůsobivými Romy. Policie vyšetřuje několik napadení obyvatel.

Policejní prezident Petr Lessy už v týdnu rozhodl o vyslání posil, do Šluknovského výběžku se vypravili i těžkooděnci. Ti by měli podle Lessyho na severu Čech zůstat minimálně dva až tři týdny. Až potom se rozhodne, co dál.

Padesátka policistů z pražské pořádkové jednotky hlídkuje v ulicích severočeských měst třetí noc. "Máme prvořadý problém, aby přestal vývoj trestných činů a přestupků gradovat, což se děje už půl roku. Pak se budeme bavit o saturaci policejních sil ve výběžku, ale to je až sekundární," sdělil po večerním jednání se starosty Lessy.

První období bude 14 dnů až tři týdny. "Pak to zhodnotíme a budeme uvažovat o dalším působení v tomto regionu," dodal. Policie podle něj v regionu nechce oslabovat obvodní oddělení, i když se o tom už delší dobu hovoří.

Starostové varovali před možnými násilnostmi při pátečních demonstracích, které se přes zákaz radnic zřejmě uskuteční ve Varnsdorfu a Rumburku. Policie se ale násilností nebojí.

"Bezpečnostně se toho neobávám. Budeme mít nasazeno přibližně 200 lidí, sledujeme extremistickou scénu a nasadíme i kompletní antikonfliktní tým i kynology," odpověděl krajský policejní ředitel Jiří Vorálek.

 

Obce zároveň chtějí posílit pravomoci. "Přijedou sem specialisté na legislativu, protože obce potřebují její úpravu," řekl rumburský starosta Sykáček.

"Neexistuje úprava, kolik lidí může být třeba v pětadvacetimetrovém bytě 1+1. Také jsme řešili problematiku zákazu pobytu, který by mohl být za přestupky, a k tomu chceme změnu rozpočtového určení daní," dodal.

Zákaz pobytu se ale bude do legislativy prosazovat obtížně, soudí ministr vnitra Jan Kubice.

Napětí se stupňuje

Napětí mezi starousedlíky a Romy v oblasti Lužických hor se stupňuje poslední dva roky. Místní tvrdí, že realitní kanceláře kupují především ve středních Čechách byty i s nepřizpůsobivými, které pak odstěhují na sever a opravené byty se ziskem prodají.

Na sestěhování sociálně slabých založila svou živnost i řada podnikatelů, kteří si pořídili ubytovny a od státu inkasují příspěvky na sociální bydlení.

Situace se vyhrotila počátkem srpna. Nejdřív zaútočila skupina pěti Romů mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. Podle záznamů létaly vzduchem výroky na adresu "bílých hlav", z nichž tři si z potyčky odnesly těžká zranění. Dva útočníky policie stále hledá.

O 14 dnů později v Rumburku zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku místních, z nichž jeden skončil po úderech teleskopickými obušky v nemocnici s řadou zlomenin. Tři pachatelé jsou obviněni z ublížení na zdraví s rasovým podtextem. Další čtyři Romové jsou kvůli bitce stíháni za ublížení na zdraví, tři z nich jsou mladiství.