Při současném kurzu hospodářské politiky by recese podle laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Josepha Stiglitze mohl postihnout i země eurozóny včetně Německa.

„Škrty nás zcela předvídatelně dovedou do potíží. Dejte ty peníze do investic a tyto investice povedou k vyššímu ekonomickému růstu,“ uvedl ve čtvrtek Stiglitz při vystoupení na konferenci v německém Lindau.

„Pokud se Německo a další země, které tyto možnosti mají, rozhodnout zapojit do expanzivní aktivity, pomůže to i těm částem Evropy, které se nyní potýkají s překážkami,“ vysvětlil.

Stiglitz se v rámci akademické diskuse nebál ani nastínit možnost rozpadu eurozóny: „Pokud jednotná evropská měna padne, bude pro Německo jednodušší opustit euro než pro slabší členské státy,“ soudí ekonom a dává za příklad Řecko, které by po výstupu z bloku zemí platících jednotnou měnou čekalo oslabení vlastní měny.

„Pro Německo by odejít a splatit své dluhy bylo díky zhodnocené německé marce velmi jednoduché,“ dává do kontrastu Stiglitz. Stále podle něho však zůstává hlavní otázka: „Pokud přijde konec eura, jak to udělat, aby to lidi v Evropě poškodilo co nejméně?“

Američané musí do práce

„Spojené státy americké trápí velmi vážná situace na trhu práce,“ uvedl Stiglitz na adresu největší ekonomiky světa a dodal, že se nezaměstnanost „velmi pravděpodobně ještě zhorší“.

Podle laureáta Nobelovy ceny totiž existuje velmi vysoká pravděpodobnost druhé recese (ekonomického vývoje ve tvaru „W“).

„Nejlepší cestou, jak se vyrovnat s deficitem, je dostat Ameriku zpět do práce, aby se ekonomika vrátila do stavu plné zaměstnanosti,“ řekl.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se