"Opatření, která jsme v Rumburku navrhovali, jsou zatím jen na papíře, i když jsou k dispozici peníze ze strukturálních fondů EU," řekl v rozhovoru pro IHNED.cz Martin Šimáček, ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování.

Proč se nyní problém vyhrocuje nejvíc právě na Šluknovsku? Čím se tamní situace liší od jiných odlehlých příhraničních regionů?

Je to shoda nepříznivých okolností najednou a důsledek déletrvajícího vývoje - což je zejména zvyšující se migrace v regionu v posledním zhruba roce a půl. Nejde však o stěhování z velkých měst na Šluknovsko, ale migraci v rámci tohoto regionu. Psalo se až o tisících lidí, kteří měli do regionu přijít odjinud, ale to není pravda. Máme potvrzeno, že jsou to spíše desítky až stovky nově příchozích z jiných oblastí. Nejvíc lidí se přistěhovalo do Šluknova, kde se zprivatizovala část sídliště a následně došlo k přílivu nových obyvatel a nárůstu kriminality. Naopak například v Rumburku pan starosta hodně mluví o zvýšené kriminalitě, ale policejní statistiky tomu neodpovídají. Rozdíly mezi jednotlivými městy v regionu jsou velké. Současná napjatá situace se nedá vztahovat na Šluknovsko obecně, ale hlavně na některé obce.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se