Černý hliník byl dosud kvůli své složité výrobě spíše teoretickou záležitostí. Díky novému objevu dvou Čechů však látka může významně pomoci průmyslu.

Osmnáctiletí studenti Pavel Dušek (na snímku vlevo) a Jan Nikl během středoškolské stáže víceméně náhodou objevili způsob, jak se dá černý hliník vyrobit na velkých plochách.

„Bylo to pro nás velkým překvapením. Původně jsme si mysleli, že je to jen nějaké zašpinění. Testy ale ukázaly, že jde o černý hliník,“ shrnují studenti.

Pavel Dušek (vlevo) a Jan Nikl (vpravo), studentiNikl i Dušek jsou už několik let nadšenými fyziky. Letos, během třetího ročníku střední školy, začali jednou týdně docházet na stáž do Fyzikálního ústavu Akademie věd.

Tam je měl „na povel“ vědec Michal Novotný. Nikdo nečekal, že by studenti mohli během svých docházek skutečně něco objevit. Novotný je spíše seznamoval s laboratoří a přístroji. Například s magnetronem, ve kterém pomocí naprašování oxidu hliníku vznikal lesklý hliník.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.