V Ústeckém kraji v blízké době vznikne takzvaná speciální pořádková jednotka (SPJ) policie. Na úterní tiskové konferenci po jednání s hejtmany to řekl ministr vnitra Jan Kubice.

Útvar o síle kolem 200 lidí podle něho začne na severu Čech působit zřejmě na přelomu roku, peníze na vznik SPJ údajně přislíbil premiér Petr Nečas.

Umístění jednotky v regionu se plánovalo již v minulých letech, dosud tomu ale bránil nedostatek financí. Policii ve Šluknovském výběžku kvůli napětí mezi většinovou populací a Romy v současnosti doplňuje více než pět desítek příslušníků SPJ z Prahy.

"Jednotka (v Ústeckém kraji) byla plánovaná už od roku 2009, bohužel nikdy nevznikla kvůli finanční situaci. Finanční situace dnes není lepší. Je možná - nebo zcela určitě - ještě horší, ale situace nás prostě předběhla, a jednotka musí vzniknout za každou cenu. Peníze přislíbil pan premiér," uvedl Kubice.

"Dnešní události ve Šluknovském výběžku zcela jasně ukazují, že potřeba takovéhoto hlídkového útvaru, který je schopen řešit nenadálé zhoršení bezpečnostní situace, je zcela na místě," řekl k tomu v úterý policejní prezident Petr Lessy. Aby byla jednotka funkční, měla by podle něho čítat 170 až 200 policistů.

Jednotka měla vzniknout již dříve, ale chyběly finance

Lessy již v neděli řekl, že policie nevybudováním speciální pořádkové jednotky v Ústeckém kraji podcenila situaci. V minulosti byly podle něj stanoveny čtyři oblasti, kde by takové jednotky měly být.

Dlouhodobě je jednotka v metropoli, další byly vybudovány v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Byl vybrán i Ústecký kraj, na vznik útvaru však chyběly peníze.

Speciální pořádkové jednotky znají občané především z jejich zásahů na nejrůznějších demonstracích nebo při doprovodech fotbalových fanoušků jako takzvané těžkooděnce.

V současnosti na severu Čech vypomáhají příslušníci pražské SPJ. Od 23. srpna mají až do odvolání hlídkovat v Novém Boru, Šluknově, Rumburku a Varnsdorfu.

Spolupráce krajů a ministerstva vnitra

Zástupci vnitra a Asociace krajů se v úterý podle Kubiceho dohodli na průběžné spolupráci v oblasti legislativy, evropských projektů a vnitřní bezpečnosti.

"My jsme byli dnes ujištěni, že, samozřejmě ještě s výhradou očekávání, jak dopadne personální situace na konci října, kdy budou známa čísla odchodů příslušníků sboru policejního a hasičského, by neměl být ohrožen přímý výkon služby," uvedl po jednání předseda asociace a hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Dodal, že by se v regionech neměly rušit policejní ani profesionální hasičské stanice. Podle hejtmanů by mělo být financování bezpečnostních sborů apolitické a vládní škrty by se neměly dotýkat rozpočtů policie a hasičů.

Napětí mezi většinovou populací a Romy v oblasti Lužických hor se stupňuje poslední dva roky. Místní tvrdí, že chudé lidi, především Romy, do oblasti sestěhovávají realitní kanceláře i podnikatelé, kteří si pořídili ubytovny a od státu inkasují příspěvky na sociální bydlení.

Protiromské pochody

Situace se vyhrotila počátkem srpna, kdy skupina pěti Romů zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O 14 dnů později prý zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku v Rumburku.

Na několika místech na severu Čech se v minulých dnech odehrály protiromsky zaměřené demonstrace, největší byl páteční protest v Rumburku, kde se sešlo na 1500 lidí. Další protiromský pochod se má odehrát v sobotu ve Varnsdorfu.

Související