Státní byrokracie by se od ledna 2013 měla zásadně změnit. Vláda ve středu schválila věcný záměr zákona o úřednících a zaměstnancích veřejné správy z dílny ministerstva vnitra. Po jednání vlády to řekl premiér Petr Nečas (ODS).

Pokud bude zákon přijat v parlamentu, nepůjde už například zaměstnávat své příbuzné jako podřízené, zkušební doba se protáhne na půl roku, úřednická dovolená se prodlouží na šest týdnů a lidé by měli dostávat vyšší odstupné.

Cílem je kromě jiného zaručit, že se úředníci nebudou měnit vždy po nástupu nové politické garnitury. Jedním z cílů je také nastavení stejných pravidel pro zaměstnance ministerstev i krajských nebo obecních úřadů – dnes pro ně platí jiné podmínky a liší se také jejich platy.

Novinky pro úředníky

Šestý týden dovolené

Úředníci ministerstev a dalších úřadů by měli delší dovolenou. Výměnou by ale bylo omezení jejich vedlejších pracovních aktivit. Cílem je vyloučit střet zájmů.

Odstupné až 4 platy

Kromě odstupného podle zákoníku práce by dostal propuštěný úředník po deseti letech ve službě další dva platy, po patnácti letech tři a po dvaceti čtyři platy.

Půlroční zkušební doba

Zkušební doba by byla pro právníky, referenty nebo auditory úřadů půl roku. Pro běžné zaměstnance to mají být podle zákoníku práce tři měsíce.

Zákaz řídit své příbuzné

Vedoucí odboru nebo ředitel úřadu by nemohl zaměstnat svou manželku ani jiné příbuzné.

Kabinet podle Nečase chce, aby bylo jasně definováno, kdo je úředník veřejné správy a kdo je zaměstnanec veřejné správy, tedy, které pozice budou obsazovány podle kariérního principu a které podle politického klíče.

"Chceme, aby tato věc byla naprosto transparentní, aby to u každé pozice bylo jasně definováno," zdůraznil předseda vlády.

Dodal, že on sám je zastáncem jasně určeného úřednického "etického minima", jehož nedodržování bude právně sankcionovatelné. Připomněl v této souvislosti některá ustanovení ze služebních zákonů příslušníků bezpečnostních sborů.

V minulých týdnech vyvolaly krizi mezi koaličními stranami kontroverzní veřejné výroky Ladislava Bátory, tehdejšího personálního šéfa ministerstva školství.

Připravovaná norma má v budoucnu nově upravit zaměstnanecké vztahy a také sjednotit právní úpravu pro úředníky samospráv i státu, aniž některé z nich zvýhodní.

Vábnička na odborníky

Zajistit má také profesionálnější, stabilnější a prostupnější veřejnou správu, určit hranice mezi politicky obsazenými a úřednickými místy a odpolitizovat výkon veřejné správy. Zákon by měl také umožnit uplatnění ve veřejné správě odborníkům ze soukromého sektoru nebo akademické sféry.

Pro úředníky v regionech nyní platí zákon o úřednících územních samosprávných celků, pro státní úředníky v roce 2002 vznikl služební zákon. Účinnosti ale nabylo jen několik jeho ustanovení, plná účinnost byla opakovaně odkládána, naposledy na 1. ledna 2012.

Vláda nedávno schválila novelu, podle níž se má účinnost odložit o další tři roky. Autoři věcného návrhu zákona o úřednících připomínají, že za deset let se toho v českém právu mnoho změnilo a s časovým odstupem se ukázala opodstatněnost řady výhrad ke služebnímu zákonu, proto by ho bylo v případě nabytí plné účinnosti třeba znovu novelizovat.

Konstatují také, že úřady nejsou na zavedení služebního zákona připraveny a rozpočet by každoročně přišel na 5,8 miliardy.

Související