Nově bude funkci policejní ombudsmanky zastávat bývalá mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a manželka ministra kultury Jiřího Bessera Blanka Besserová, rozená Kosinová. Na ÚOOZ působila v době, kdy útvaru šéfoval nynější ministr vnitra Jan Kubice, poté pracovala na ministerstvu dopravy.

Kubiceho novými poradci jsou exministr dopravy Radek Šmerda a Jan Černý ze společnosti Člověk v tísni. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Kubice jmenoval Besserovou do funkce ve čtvrtek. Střídá právničku Taťánu Peškovou, kterou Kubice jmenoval policejní ombudsmankou k 20. červenci. Pešková tehdy nahradila bývalého náměstka pro mezinárodní vztahy Viktora Čecha, kterého na vnitro přivedl exministr vnitra Radek John (VV) a jehož místo nynější ministr vnitra Jan Kubice zrušil. Kubice prý funkci ombudsmana Čechovi nabídl, ten ji však nepřijal.

Exministr dopravy Šmerda se stal poradcem Kubice pro vládní, parlamentní a legislativní agendu. "Poradenskou a konzultační činnost v záležitostech sociálně vyloučených komunit, romské menšiny a lidských práv bude pro ministra vykonávat Jan Černý, který se této otázce dlouhodobě věnuje ve společnosti Člověk v tísni," uvedl Novák.

Související