Nově budovaná armáda a policie v Afghánistánu začne používat české zásobníky pro samopaly. Pomoc nepotřebné techniky schválil Nečasův kabinet.

O poskytnutí pomoci s budováním samostatně fungující afghánské policie požádalo v první polovině roku NATO společně s Afghánistánem.

Ministerstvo obrany žádost posoudilo a rozhodlo, že je možné darovat na dva tisíce kusů zásobníků pro samopaly vzor 58, které armáda postupně vyřazuje ze své výzbroje a nahrazuje novými útočnými puškami z produkce České zbrojovky v Uherském Brodě.

Kromě zásobníků daruje obrana afghánské policii také skříňové palety, které se běžně používají pro jejich přepravu a skladování. I palety byly z armádních skladů vyřazeny pro nadbytečnost. Celková hodnota darovaného materiálu činí 135 tisíc korun. Věci do Afghánistánu přepraví české ministerstvo obrany.

Budování samostatných bezpečnostních sil Afghánistánu je jednou z klíčových priorit spojeneckých sil ISAF. Mezinárodní mise plánuje postupné stahování svých vojáků, je ale potřeba, aby se Afghánci dokázali sami starat o obranu svého území a bezpečnost obyvatel, uvedl před časem v Praze šéf NATO Anders Fogh Rasmussen.

Dostanou i antonovy?

Češi již v minulosti darovali Afghánistánu 12 nepotřebných ruských vrtulníků Mi-17 a Mi-24. Média v minulosti informovala také o snaze ministerstva obrany prodat do asijské země přebytečné české bitevníky L-159.

Obrana uvažuje i o možnosti, že by do Afghánistánu nabídla nyní již nepotřebná transportní letadla Antonov An-26. Antonovy byly z výzbroje českých letců vyřazeny letos na jaře. Po třiceti letech služby je nahradily nové španělské letouny CASA. Stejné antonovy stále létají na Slovensku, v Rusku, na Ukrajině, využívá je i řada dalších postsovětských republik a uplatnění mají také v Africe.