Sněmovna poslala do závěrečného schvalování novelu, která má o dva roky zpřísnit trest vězení za úplatkářství nebo za pletichy při zadávání veřejné zakázky a při veřejné soutěži.

Koaliční poslanci navíc navrhli až třemi roky vězení postihnout i kupčení s hlasy voličů. Poslanci by o novele a jejích úpravách měli rozhodnout příští týden.

Stanislav Křeček (ČSSD) chce, aby koaliční návrh spolu s novelou ještě posoudil sněmovní ústavně právní výbor. "Takovým způsobem zasahovat do ústavního práva považuji za velmi nešťastné," uvedl.  Zda se tak stane, sněmovna rovněž teprve posoudí.

Novinky v TZ

Co chtějí poslanci změnit novelou trestního zákoníku?

- zvýšení trestní sazby za přijímání úplatků nebo za pletichy při zadávání veřejné zakázky a při veřejné soutěži ze současných 8 na 10 let

- zvýšení trestní sazby za zneužití pravomoci úřední osoby ze 3 na 5 let vězení

- až 3 roky vězení mají nově hrozit úředníkům za pletichy v insolvenčním řízení

- využívání agentů z řad policistů při odhalování úplatkářství

- rozšíření možnosti uložit domácí vězení místo pobytu ve věznici

- kupčení s hlasy tj. poskytnutí majetkového prospěchu za to, že bude volit nebo hlasovat v referendu v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle chtějí poslanci "odměnit" vězením v délce 6 měsíců až 3 let

- řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění by se mělo stát opět trestným činem, nyní je to přestupek

Koalice se snaží do do novely prosadit, aby hrozilo vězení v délce šesti měsíců až tří let tomu, kdo by jinému poskytl majetkový prospěch za to, že bude volit nebo hlasovat v referendu v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle.

Podnětem byly případy kupčení s hlasy při nedávných komunálních volbách, zejména v Krupce na Teplicku, kde se od loňského podzimu prokázalo takovéto jednání už dvakrát. Místní lidé si tak z rozhodnutí soudů musejí jít příští víkend volit zastupitele už potřetí.

Nová pravidla mají také umožnit využívání agentů z řad policistů při odhalování úplatkářství a zaručit jim beztrestnost. Soudy by pak mohly vydat příkaz k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, což v případě korupčního jednání bude důležité pro odhalování této trestné činnosti.

Alternativní tresty častěji

Předloha počítá také s rozšířením domácího vězení jako alternativního trestu. Umožní za jistých podmínek propustit vězně odsouzené za méně závažné trestné činy do domácího vězení, což by ulehčilo přeplněným věznicím. Z 23 tisíc odsouzených nebo vazebně stíhaných má třetina trest vězení v délce do jednoho roku. Do domácího vězení by tak mohlo být propuštěno 7 tisíc lidí.

Poslanec ČSSD Václav Votava navrhl vrátit mezi trestné činy řízení motorového vozidla bez příslušného řidičského oprávnění s postihem až jednoho roku vězení. Nyní je to pouze přestupek.

Související