Obyvatelé Nového Kostela na Chebsku si musí v posledních dnech zvykat, že se jim třese půda pod nohama. Zemětřesení, které v neděli dosáhlo síly 3,8 stupně Richterovy stupnice a v sousedním Německu bylo o desetinu stupně vyšší, odborníci považují za unikátní.

"Za posledních 30 let se nestalo, že by otřesy takové intenzity byly na dvou místech té oblasti," řekl Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu. Podle něj to dokazuje, že oblast je v takové aktivitě, že lze předpokládat v celé lokalitě ještě silnější otřesy.

Otřesy na Chebsku se objevily minulý týden poprvé od roku 2008. Časně ráno se zachvěla země i v sousedním Německu. Asi 25 kilometrů od Nového Kostela měl otřes sílu 3,9 stupně.

"Všechny tyto jevy jsou součástí zemětřesného roje, který se v této oblasti nyní projevuje a může trvat týdny až měsíce. Lze očekávat, že intenzita bude ještě stoupat," uvedl vědec.

Poslední otřesy v roce 2008

Zemětřesné roje se na Chebsko vracejí s několikaletými odstupy. Zatím poslední byly v roce 2008. Tehdy nejsilnější otřesy dosáhly síly čtyř stupňů. Nynější série je podle Horálka intenzivnější než před třemi roky.

"Je to asi druhý nejsilnější roj za posledních sto let," tvrdí geolog. Za víkend podle něj zaznamenaly přístroje na Chebsku desítky otřesů, většina z nich byla tak slabá, že je lidé ani nevnímali.

Přestože síla otřesů může ještě stoupat, a to až ke čtvrtému stupni, Horálek neočekává, že by způsobily nějaké vážnější škody. Lidé je mohou vnímat jako ránu a dunění připomínající například odstřel v kamenolomu.