Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu v úterý vynesl rozsudek nad někdejším náčelníkem generálního štábu jugoslávské armády Momćilem Perišićem, který čelil obviněním z válečných zločinů spáchaných v době balkánských válek v 90. letech.

Ty zločiny spáchali jiní, brání se generál

Žaloba požadovala doživotní trest, Perišić veškerou vinu odmítl a bránil se tím, že zločiny, které jsou mu přičítány, spáchaly armády jiných zemí.

Čtyřiašedesátiletý bývalý srbský generál se tribunálu vzdal dobrovolně v roce 2005. Je souzen za svou roli při obléhání Sarajeva v letech 1992 až 1995, ostřelování Záhřebu v květnu 1995 a za podíl na masakru 8000 bosenských Muslimů po dobytí Srebrenice v červenci téhož roku.

Jeho obhajobu, že byl šéfem generálního štábu jiné země, než té, jejíž armáda spáchala uvedené zločiny, soud odmítl.

Žádný nevinný, byl to mozek šovinistických plánů, tvrdí obžaloba

Obžalobě se pomocí záznamů Perišićových rozhovorů s jinými politiky podařilo prokázat, že generál se na přípravě uvedených akcí osobně podílel. V rámci svých funkcí prý poskytoval vojenské odborníky, zbraně a logistiku armádám bosenských a chorvatských Srbů.

Obžaloba ho dokonce označila za klíčového hráče v plánu bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče na vytvoření etnicky čistého takzvaného Velkého Srbska, které mělo zahrnovat značné části Chorvatska a Bosny a Hercegoviny.