Na facebookovém profilu kontroverzního úředníka ministerstva školství Ladislava Bátory se opět objevila kritika předsedy koaliční TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Přátelé si mohli přečíst výrok, že se na Schwarzenbergerovi začíná projevovat senilita a jeho zednářské a oportunistické tendence jsou "cestou do pekel".

Bátora tvrdí, že autorem výroku není a distancoval se od nich. Někdo se prý naboural do jeho facebookového profilu, podvrh má podle něj politický motiv. Na mimořádné tiskové konferenci Bátora řekl, že kvůli tomu podá trestní oznámení.

ČSSD přesto dál žádá Bátorovo odvolání.

V dokumentu, který má ČTK k dispozici, se přesně píše: "Na panu knížeti se již začíná projevovat stařecká senilita. Jeho zednářské, pravdoláskařské a oportunistické tendence jsou pro naši zemi cestou do pekel. Kdyby se již radši odebral odpočívat na svůj zámek a vzal si s sebou jako lokaje pana (ministra financí Miroslava) Kalouska, udělal by občanům této země velikou laskavost."

Podruhé do téže řeky

Bátora se na internetu do Schwarzenberga pustil již v polovině prázdnin. Předseda TOP 09 nejprve zkritizoval Bátorův negativní postoj k pražskému pochodu sexuálních menšin. Ministerský úředník a předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. jej pak na svém facebookovém profilu označil za "chudáčka starého".

TOP 09 poté na protest proti Bátorovu chování opustila jednání vlády, kolem kontroverzního úředníka se rozhořela další potyčka mezi vládními stranami, když VV nechtěly Bátoru odvolat z funkce.

Ministr školství Dobeš se nakonec sám Schwarzenbergovi omluvil, Bátorovi zakázal veřejně se vyjadřovat, zbavil jej funkce personálního šéfa úřadu a jmenoval jej zástupcem šéfky svého kabinetu. Ministři TOP 09 se pak vrátili na jednání kabinetu.

Číst urážky mohou jen přátelé

Po prázdninových událostech Bátora nastavil svůj facebookový profil na neveřejný. To znamená, že sdělení v něm mohou číst jen lidé, které Bátora označí jako své "přátele". Těch má v sociální síti přes 1600.

Odborníci uvádějí, že pokud veřejně činná osobnost napíše prohlášení do svého profilu na internetové sociální síti, je to podobné, jako kdyby vydala tiskovou zprávu.

Známé osobnosti veřejného života stále častěji používají například Facebook jako jeden ze svých oficiálních komunikačních kanálů, sdělil před časem publicista a mediální poradce Vojtěch Bednář.

Zveřejnění stanoviska na sociální síti se podle něj v dnešní době řadí mezi projevy masové komunikace.

Související