Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek byl v létě přeložen z karvinské věznice do Mírova na Šumpersku, protože se podařilo odhalit jeho plán na útěk.

Serveru Parlamentnilisty.cz a rádiu Frekvence 1 to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Kajínek odsouzený na doživotí za dvojnásobnou vraždu plánoval v pořadí již třetí pokus o útěk.

Vedení karvinské věznice ale informaci o přípravě útěku nepotvrdilo. Podle něj zřejmě chtěl některý z odsouzených dostat Kajínka dezinformací z karvinské věznice.

"Podle mých informací nedošlo k pokusu o útěk, nicméně vězeňská služba získala operativní informaci, že by k takovému pokusu mohlo dojít. Proto byla zpřísněna bezpečnostní opatření a mimo jiné došlo k převozu vězně do věznice Mírov," sdělil Pospíšil.

 

Padesátiletý vězeň byl z věznice v Karviné do nejpřísnějšího a nejstřeženějšího vězení v Česku přeložen na konci července. Mluvčí vězeňské služby Robert Káčer tehdy Právu řekl, že u určitého typu vězňů se z bezpečnostních důvodů provádí jejich nepravidelné střídání ve věznicích.

 

Ředitel vězení: Jde o dezinformaci

Podle pracovníků karvinské věznice ale Kajínek útěk nepřipravoval. "Jeho převoz jsme očekávali. Byl už u nás dlouho a rotace vězňů je přirozená. Nezjistili jsme nic, co by nasvědčovalo, že plánoval útěk," řekl ředitel nápravného zařízení Květoslav Jordán.

Osobně se domnívá, že jde o dezinformaci. "Může jít o vyřizování účtů mezi vězni. Mezi odsouzenými kolovala informace, že to někdo řekl, aby se Kajínka zbavil. Neměl ho rád a záviděl mu popularitu," dodal ředitel. O údajném plánu na útěk se Jordán dozvěděl až v okamžiku, kdy byl vězeň převezen.

Krajský soud v Plzni uložil Kajínkovi doživotní trest v roce 1998 za dvojnásobnou nájemnou vraždu. Velmi známým se stal v říjnu 2000, kdy zřejmě jako první vězeň v historii unikl z věznice v Mírově na Šumpersku. V prosinci však byl dopaden.

Od Kajínkova útěku se na Mírově mnoho změnilo. Ať už jde o zabezpečení oken, či další opatření tak, aby se to nikomu dalšímu nepodařilo. Opatření byla zavedena poté, co Kajínek přepiloval mříže na okně své cely a pomocí lana z roztrhaných prostěradel a kotvy vyrobené z čela postele se dostal přes hradby mírovské věznice na svobodu.

Související