Na Staroměstském náměstí v Praze, tedy místě, kde jsou čeští hokejisté zvyklí slavit své největší úspěchy společně s fanoušky, se ve středu truchlilo.

Před devátou hodinou večerní se asi stovka příznivců českého, ale i slovenského hokejového týmu, přišla  rozloučit s tragicky zesnulými hokejisty týmu Lokomotiva Jaroslavl. Někteří měli na sobě české dresy, objevily se i slovenské, protože mezi oběťmi je i Pavol Demitra.

Tryzny za zemřelé Josefa Vašíčka, Jana Marka a Karla Rachůnka se uskuteční na mnoha místech i dnes. Hokejový klub Třinec odvolal přípravné utkání, zlínský klub zrušil páteční den otevřených dveří.

Doslova v hrobovém tichu fanoušci zapalovali svíčky a pokládali je na zem poblíž pietního místa, uprostřed něhož byly umístěny dvě hokejky. Lidé na zem pokládali i šály s hokejovými hesly.

Vytvořila se fronta na zápis do kondolenční knihy. Někteří fanoušci neskrývali slzy, jiní se modlili a ozýval se i bouřlivý potlesk.

Smutek zavládl také ve Zlíně, kde u zimního stadionu hoří svíčky zapálené k uctění památky hokejistů, zejména pak tamního odchovance Karla Rachůnka. V průběhu odpoledne a večera se zde sešlo několik stovek lidí.

Smuteční pochod se konal i v Havlíčkově Brodě, odkud pocházel Vašíček. I na počest mistra světa a vítěze Stanleyova poháru hokejoví fanoušci zapalovali svíčky a vzpomínali na hráče, který se na tamním stadionu pravidelně v létě připravoval.

Běhel odpoledne sto tisíc členů na Facebooku

Lidé se po desetitisících přidávají na Facebooku ke skupinám uctívající památku zesnulých hokejistů. Například u události "Minuta ticha za Naše Hokejové Hvězdy - Rachůnek, Marek, Vašíček" bylo ve středu večer přes 93 tisíc účastníků.

Památku Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka si při zahájení sezony připomene veřejnost na všech extraligových stadionech a v dalších hokejových soutěžích v České republice.

Stovky lidí včetně Vůjtka v Trenčíně 

Podobně jako Češi truchlí i Slováci - několik stovek lidí se shromáždilo u stadionu v Trenčíně, kde odstartoval svou vrcholovou kariéru Pavol Demitra.

Fanoušci šestatřicetiletému hokejovému veteránovi zapalovali u trenčínského stadionu svíčky, přinášeli květiny a transparenty.

Na pietní vzpomínce nechyběl nový trenér slovenské hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek, jenž ještě jako hráč oblékal také dres Trenčína.

Vůjtek ještě před půl rokem trénoval Jaroslavl. Přišla také Demitrova choť, jež na akci zkolabovala.

Tragédie se dostala na titulní strany všech místních médií, které shodně s hráči i funkcionáři slovenského hokeje vyzdvihly Demitrův podíl na úspěších reprezentačního výběru.

Držitel bronzové medaile ze světového šampionátu v roce 2003 vystřídal vícero klubů v NHL, odkud přestoupil právě do KHL.

Kapitán národního týmu se s reprezentačním dresem rozloučil na letošním mistrovství světa, na němž hostitelská země skončila na desátém místě. Fanoušci tehdy Demitru vyprovodili z ledu ovacemi ve stoje.

Trenčínský hokejový klub, kterého byl Demitra spolumajitelem, ohlásil, že si hráče s číslem 38 na dresu připomene i během nastávající sezony.

Právě v týmu Trenčína Demitra během výluky NHL v sezoně 2004/2005 vytvořil v nejvyšší slovenské soutěži tehdejší rekord, když v 66 zápasech nasbíral 99 bodů.

Související