Sněmovna v pátek v závěrečném čtení schválila vládní novelu zákoníku práce. Odstupné se bude nově řídit podle počtu odpracovaných let, omezuje se zaměstnávání na dobu určitou.

Opozice se změnami nesouhlasí. Novelu nyní dostane k posouzení Senát.

Zákoník práce prošel sněmovnou tak, jak jej schválila vláda. Došlo jen k drobným úpravám, které však zákon jako takový nemění. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) serveru IHNED.cz řekl, že je spokojen. V Senátu ale čeká komplikace.

Nový zákoník práce

Diferencované odstupné

Kdo bude v práci do jednoho roku, dostane jen jednoměsíční odstupné; kdo dva roky, dostane dva platy, a teprve od třetího roku v zaměstnání bude mít nárok na trojnásobek měsíční mzdy.

Zkušební doba

U vedoucích pracovníků chce ministerstvo prodloužit možnou zkušební dobu až na 6 měsíců. U práce na dobu určitou však maximálně na polovinu délky úvazku.

Dohody o provedení práce

Do stropu 10 000 korun měsíčně bude placena stejně jako dnes jen 15% daň z příjmu. Nad tímto stropem se zavede standardní sociální a zdravotní pojištění.

Nový důvod pro výpověď

Zaměstnanec bude moci dostat výpověď, pokud nebude dodržovat léčebný režim.

"Senátoři budou mít problém s tvrdými postihy ze strany zaměstnavatele, pokud zaměstnanec hrubě poruší zákoník práce. Ale zatím to není jisté, samotné projednávání zákona byo v souladu se sociálními partnery. Buď tedy Senát přijde s pozměňovacím návrhem týkajícím se právě tvrdých postihů, nebo jej schválí jako celek," uvedl Drábek.

On-line reportáž ze sněmovny sledujte ZDE

Poslanci mají v pátečním programu ještě hlasovat o dalších důležitých bodech. Jsou mezi nimi především klíčové reformy - důchodová a sociální.

Sněmovna schválila hlasy koalice také první ze tří zákonů vládní důchodové reformy, který umožní vyvést část peněz státu do penzijních fondů.

Takzvaný druhý pilíř důchodového systému má tvořit individuální spoření v důchodových fondech, do nichž by lidé převáděli část svých příspěvků státu, které nyní platí do průběžného důchodového systému.

Důchodová reforma počítá s tím, že v druhém pilíři si lidé budou moci na individuální účty u soukromých penzijních společností převádět ze státního průběžného systému tři procentní body ze sociálního pojištění. Podmínkou bude, že si k nim přidají ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.

Sociální dávky pro méně lidí

Druhý důležitým bodem pátečního hlasování bude takzvaná sociální reforma, která mění systém sociálních dávek, pravidla pro podporu v nezaměstnanosti a vyplácení dávek zdravotně postiženým lidem.

Novela mění i rodičovský příspěvek, podmínky výplaty příspěvku na bydlení a podmínky pro podporu v nezaměstnanosti. Do zprostředkování práce zapojí pracovní agentury.

Změnit by se měla pravidla pro zaměstnávání zdravotně postižených lidí. Sjednotit by se mělo několik dávek pro handicapované na dvě - na mobilitu a na pomůcky.

Nový úřad má zefektivnit stíhání policistů

V závěrečném třetí čtení se budou zabývat rovněž návrhem zákona, kterým vznikne Generální inspekce bezpečnostních sborů. Její vznik má podle vlády vést k účinnému stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.