Sobotní bezpečnostní opatření kvůli protiromským demonstracím na Šluknovsku stály policii tři miliony korun. Čtrnáctidenní přítomnost pořádkové jednotky v kraji pak dalších 3,5 milionu korun, v pořadu Otázky Václava Moravce České televize to v neděli uvedl ministr vnitra Jan Kubice.

"Policejní sbor to musí unést, protože musí dbát na dodržování pořádku," uvedl. Do konce roku podle něho na takové nadstandardní akce policejní rozpočet bude stačit.

Kvůli demonstracím pořádaným extremisty bylo v sobotu na Šluknovsku v terénu 600 policistů, stále je už dva týdny kvůli napjaté situaci v regionu pořádková policie posílená více než 50 lidmi.

Premiér Petr Nečas (ODS) v uplynulém týdnu několikrát zopakoval, že policisté zůstanou na Šlukonovsku, dokud se situace neuklidní, "ať to stojí, co to stojí".

Policisté v místě nepokojů zatím uvádějí náklady jen "v řádu statisíců". Dvě zářijové demonstrace ve Varnsdorfu stály policii na vícenákladech asi 600.000 korun. Je to ale jen díky tomu, že značná část policistů nedostává proplacené přesčasy a za odsloužené hodiny si vyberou volno.

 

 

Jedna hodina policisty při zásahu se účtuje 275 korun, řekla už dříve mluvčí policie v Ústeckém kraji Jarmila Hrubešová. Šestisetčlenný tým při dvanáctihodinové směně má tedy hodnotu asi dvou milionů korun.

100 000 Kč / hodinu na vrtulníky

Krom toho stojí policii značné peníze i další věci. Během soboty nasadila celkem tři vrtulníky typu EC-135, jejichž náklady na letovou hodinu se odhadují na 22.000 až 35.000 korun.

Při sobotních demonstracích bylo zraněno šest lidí, včetně tří těžkooděnců. Policisté byli zraněni letícími kameny při potyčkách ve Varnsdorfu. Na služebny policisté předvedli 41 lidí, šest z nich je podezřelých z trestných činů.

Na severu Čech demonstrovali příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti i aktivisté vyjadřující podporu Romům.

V Novém Boru a v Rumburku se akce obešly bez vážnějších incidentů, ve Varnsdorfu se ale extremisté spolu s místními občany vydali na neohlášený pochod k romským ubytovnám, kde se střetli s těžkooděnci. Ti je rozehnali s pomocí vodního děla a dělbuchů.

Ve Šluknovském výběžku eskalovalo napětí mezi starousedlíky a Romy v polovině srpna. Situace se vyhrotila už na začátku měsíce, kdy skupina pěti Romů údajně zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku.

O 14 dnů později pak údajně zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku obyvatel v Rumburku. Místní od té doby už několikrát svolali demonstrace namířené proti Romům, od minulého týdne se k jejich svolávání přidala i extremistická hnutí. V sobotu demonstrace organizovala extrémně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti.

 

 

Související