Následky mohutné vlny záplav, které od srpna sužují Indii a Pákistán, se stále zhoršují. Na jihovýchodě Pákistánu, kde v současnosti probíhají záchranné operace, počet obětí stoupl již na 200. Na svém webu to uvedla stanice CNN.

Humanitární organizace OSN, které v oblasti působí, ve svém sobotním prohlášení také uvedly, že zhruba 200 tisíc lidí nemá střechu nad hlavou a potřebují okamžitou pomoc. Zničeno či poškozeno bylo kolem jednoho milionu domovů.

Situace se však ještě zdaleka neuklidňuje. Silné monzunové lijáky, které záplavy způsobují, podle předpovědí neustoupí ani v následujících dnech. Podle OSN deště v Pákistánu již zatopily území o rozloze zhruba 17 000 kilometrů čtverečních.

Koordinátor záchranných prací Timo Pakkala v rozhovoru pro CNN uvedl, že jednotkám OSN při zjišťování škod pomáhá i Pákistán.

Pro osud pákistánské vlády je velmi důležité, aby krizi kolem záplav zvládla co nejlépe. Zatím sklízela od svých voličů hlavně nevoli za vysokou míru korupce, nedůsledný postup vůči tálibánským ozbrojencům či výpadkům elektrické energie.

Související