Policie obvinila za sobotní protiromský pochod ve Varnsdorfu pět lidí. Tři z nich viní z útoku na policistu, další dva z propagace zakázaných hnutí, protože měli na oblečení zakázané symboly.

Dvěma z útočících hrozí až šestiletý trest za použití zbraně.

Jeden z nich, pětatřicetiletý muž z Hradce Králové, na policisty při silniční kontrole u Dolního Podluží dvakrát vystřelil z plynové pistole. Nikdo nebyl zraněn.

Obvinění si už vyslechli i dva muži zadržení v Novém Boru na Českolipsku.

Šest let hrozí i pětadvacetiletému mladíkovi, který ve Varnsdorfu házel po policistech a jejich autu kameny, a navíc je stíhán za poškození cizí věci. Čtyřletý trest za prosté napadení úřední osoby hrozí sedmačtyřicetileté ženě.

Další dva muži, jednatřicetiletý a třiatřicetiletý, byli obviněni z propagace zakázaného hnutí a hrozí jim až tříletý trest. "Měli na sobě trička se zakázanou tématikou," řekla mluvčí ústeckého policejního ředitelství Jarmila Hrubešová.

V Novém Boru, kde se konala první sobotní demonstrace, policie zadržela a obvinila muže dva. Šestadvacetiletý mladík ze Sokolova si vyslechl obvinění z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Na sobě měl tričko s nápisy, kterými vyjadřoval sympatie s vítkovskými žháři. Hrozí mu za to dvouletý trest vězení.

Jedenadvacetiletý muž z Přerovska je pak stíhán za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Na triku měl symboly a nápisy propagující nacistické ideologie. Soud jej může potrestat vězením až na pět let. "Vyšetřování proti oběma mužům je vedeno na svobodě," řekla liberecká krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Akce do tří severočeských měst svolala na sobotu 10. září nacionalistická Dělnická stana sociální spravedlnosti. Na své druhé zastávce ve Varnsdorfu ale přešla demonstrace v neohlášený pochod k romským ubytovnám a střety s policií. Ta použila k rozhánění davu vodní dělo, dělbuchy i slzný plyn.

Šest lidí bylo zraněno, z toho tři policisté, a na služebny bylo předvedeno 37 lidí.

Související