Ředitel zlínské krajské policejní správy Bedřich Koutný a jeho náměstek Jaroslav Vaněk podali trestní oznámení na policejního prezidenta Petra Lessyho. Oznámení je reakcí na Lessyho výrok, že Vaňka dlouhodobě kryl před trestními oznámeními Rudolf Setvák, jeden z obviněných v kauze brněnského policejního gangu, který údajně vydíral podnikatele. Informoval o tom úterní deník Právo.

"Mohu potvrdit, že jsme dnes obdrželi trestní oznámení od pana Koutného i pana Vaňka, nicméně vzhledem k probíhajícímu šetření vám nemohu sdělit, čeho a koho se týkají," uvedla mluvčí policejní inspekce Radka Sandorová.

Zlínští šéfové v reakci na ostrá Lessyho slova již v minulém týdnu naznačovali, že se proti jeho obvinění budou bránit. Pracovníci inspekce teď šetří, zda se Lessy svými výroky na jejich adresu mohl dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby či pomluvy.

 

Vaňka se dotklo zejména tvrzení policejního prezidenta o tom, že ho Setvák kryl a že mu za to po odchodu z inspekce sehnal "teplý flek" u jihomoravské policie.

 

"Setváka jsem zdědil po Vaňkovi a teď mi to všechno docvakává, protože na Vaňka bylo iks oznámení a všechna šetřila brněnská pobočka inspekce, které Setvák tehdy šéfoval. Všechna pak skončila jaksi do ztracena, i když by vám řada lidí řekla, že za podezření, kterých se ta oznámení týkala, by už všichni ostatní byli propuštěni ze služebního poměru," řekl na Vaňkovu adresu minulý týden Lessy.

Zároveň doplnil, že už Vaňka při osobním setkání vyzval k rezignaci a že se zasadí o jeho odvolání z funkce. V této souvislosti podotkl, že svého náměstka "velmi kryje" zlínský krajský ředitel Koutný.

Vaněk i Koutný všechna Lessyho tvrzení rázně odmítli s tím, že na ně cíleně útočí už několik měsíců.

Lessyho za jeho prohlášení tvrdě kritizoval ministr vnitra Jan Kubice, podle kterého je takové chování neslučitelné s funkcí policejního prezidenta.

Související