Ústřední pražskou čistírnu odpadních vod přestaví za 6,22 miliardy korun sdružení firem nazvané ÚČOV Praha, v kterém jsou společnosti SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik.

Vítěze v úterý určili radní hlavního města. Informaci serveru IHNED.cz potvrdil tajemník primátora Marek Hanč.

Radní jednomyslně podpořili dřívější stanovisko hodnotící komise. Ta konstatovala, že sdružení zmíněných firem nabídlo nejnižší cenu a podle dřívějšího vyjádření zástupců města byla nabídka nejvýhodnější i v ostatních parametrech.

Do tendru se přihlásili celkem tři uchazeči. Kromě vítěze o zakázku usilovala také společnost OHL ŽS a konsorcium firem Strabag a Hídépítö. Konsorcium firem Strabag a Hídépítö nabídlo cenu 6,45 miliardy korun bez daně a OHL ŽS pak 6,75 miliardy korun bez DPH.

Potřebují evropské peníze. Nutně

Praha chce na přestavbu získat peníze z evropských fondů, žádost o dotaci odeslala do Bruselu podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) před několika týdny. O možném přidělení peněz by se mělo rozhodnout do konce roku.

Bez evropské dotace by zřejmě nemělo město na výstavbu peníze. Do smlouvy s vítězem chce proto zakotvit, že bude moci od zakázky v případě nezískání dotace odstoupit.

Radit se získáním dotace by Praze mohl i lobbista a bývalý eurokomisař Pavel Telička. Primátor s ním již jednal, konkrétní dohodu zatím neuzavřeli.

 

"Pokud prostředky z EU nebudou, budeme muset tlačit na stát, aby se na akci podílel. Nesplnění závazku na čistotu odpadních vod bude pokutováno, a ta pokuta jde vůči státu, ne za městem," řekl v pondělí po jednání finančního výboru primátor.

K šesti se přidají další miliardy

6,22 miliardy korun ovšem není jediná suma, kterou by měla Praha platit. Jde totiž jen o cenu za první etapu stavby, během které vznikne vedle nynější čistírny na pražském Císařském ostrově nová čistička.

V další fázi by měla být opravena stará čistírna a nakonec musí město vyřešit, jak bude likvidovat kaly, které čištěním vody vznikají.

Náklady na novou a starou čistírnu a na přítokové potrubí se podle pražského magistrátu vyšplhají na 9,2 miliardy korun. Další miliardy bude stát likvidace kalů.

Kritizovaný tendr

Tendr provází od počátku kritika. Původní výběrové řízení bylo napadáno kvůli náročným podmínkám pro uchazeče, podle opozičních zastupitelů mělo velký korupční potenciál.

Vedení Prahy proto rozhodlo, že tyto podmínky přepracuje. Zřídilo pro tyto účely komisi, které předsedal primátor Svoboda a byli v ní představitelé všech stran v pražském zastupitelstvu i odborníci.

Pochybnosti o zakázce na dostavbu čističky se objevily v souvislosti s kauzou údajné snahy manipulovat zakázky ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP).

Po této kauze, která se rozvířila na sklonku loňského roku, rezignoval ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS).