Vypjatou situaci na Šluknovsku, kde v posledních týdnech vygradovaly sociální nepokoje starousedlíků s Romy, by měly hlídat posílené policejní týmy trvale. A nikoliv jen dočasně, jak se o tom dosud mluvilo.

S takovým nápadem přišla nejmenší vládní strana Věci veřejné, která jako první koaliční seskupení zveřejnila plán, jak zvládnout neklid na severu Čech.

Podle místopředsedy VV Milana Šťovíčka jde o metodou "nulové tolerance". Sám Šťovíček ji dobře zná. Coby starosta Litvínova ji ve svém městě před několika lety zavedl.

Metoda spočívá v úzké spolupráci orgánů města, státní a městské policie či krajského úřadu.

Podle místopředsedkyně strany i vlády Karolíny Peake nebude problém ani se zvýšenými náklady na vyšší počet policistů. Ministr vnitra Jan Kubice jí údajně na středečním jednání vlády řekl, že jeho resort na to peníze najde.

VV požadují i zavedení centrálního registru přestupků, aby bylo možné zjistit, kdo opakovaně páchá delikty v různých městech. Zahraniční zkušenost podle Peake potvrzuje, že registr může významně pomoci ve snížení drobné kriminality a recidivy. "To ukazuje i příklad sousedního Slovenska," dodala Peake.

Souhlasně přikyvují i koaliční partneři z ODS a TOP 09.

Nečas přikyvuje

O nutnosti vytvořit registr přestupků v pátek po setkání s představiteli Svazu měst a obcí hovořil i premiér a šéf ODS Petr Nečas.

Řekl, že za určitých okolností by opakovaný přestupek mohl být hodnocen jako trestný čin a případně postižen alternativním trestem. Problémům, jako jsou nyní na Šluknovsku, chce vláda předcházet zpřísněním postihů přestupků či vázáním dávek na školní docházku, dodal Nečas.

VV rovněž žádají, aby se situace na Šluknovsku stala pravidelným bodem jednání Bezpečnostní rady státu.

Podle Peake je třeba, aby se stavem severočeského regionu vláda zabývala pravidelně. "Věnovali jsme se tomu minule na Bezpečnostní radě státu. Nicméně si myslím, že situace vyžaduje pravidelné hodnocení," řekla Peake.

Stravenky gamblerům

Místopředseda VV Milan Šťovíček připomněl, že metoda "nulové tolerance" zabírá.

Policisté a městští úředníci v Litvínově kontrolují byty neplatičů, omezují finanční výplaty dávek gamblerům a nahrazují je stravenkami. S dlužníky také dohadují individuální splátkové kalendáře. "Řada problémů, které jsou dnes na Šluknovsku, byla i v Litvínově," uvedl na adresu navrhovaných řešení Šťovíček.

Podle Peake je řešení v mixu několika rovin. První by byla represivní, tedy dlouhodobé posílení policie v oblasti. Druhou rovinu tvoří preventivní opatření - například terénní práce a legislativní změny.

"S tím musíme pomoci právě my v Praze," vysvětlila Peake.

Předseda VV Radek John uvedl, že nápady jeho strany prodiskutují s koaličními partnery.

Útok mačetami

Ve Šluknovském výběžku eskalovalo napětí mezi starousedlíky a Romy v polovině srpna. Situace se vyhrotila už na začátku měsíce, kdy skupina pěti Romů údajně zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku.

Místní od té doby už několikrát svolali demonstrace namířené proti Romům, od minulého týdne se k jejich svolávání přidala i extremistická hnutí.

Související