Pracující lidé v České republice si ve druhém čtvrtletí roku 2011 polepšili. Hrubá mzda stoupla meziročně v průměru o tři procenta na 24 241 korun. Zatímco v soukromých zahraničních firmách platy rostly, ve společnostech vlastněných státem si zaměstnanci pohoršili o pět procent, vyplývá to z výsledků z průzkumu serveru Platy.cz.

Nejvyšší nárůst mezd včetně zaměstnaneckých odměn zaznamenali nižší a střední manažeři a to v průměru o sedm procent. Jediní, kdo si oproti minulému roku pohoršili, jsou pracovníci v administrativě, kterým průměrný plat klesl o 446 korun na 18 414 Kč.

"Konkrétní přírůstek pro lidi bude nakonec nižší o inflaci, takže si polepší o podstatně méně než jsou uváděné částky," uvedl pro IHNED.cz analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Narozdíl od Českého statistického úřadu uvádí server v průzkumu také hodnoty mediánu hrubé mzdy. Ten se meziročně zvýšil o jedno procento na 21 834 korun. Medián lépe ošetřuje případné extrémy v podobě příliš velké, či extrémně nízké mzdy a fakticky tak přesněji vypovídá o opravdovém průměru.

V Praze, Středočeském a Plzeňském kraji mzdy meziročně stouply shodně o čtyři procenta. Lidé v hlavním městě si průměrně vydělali 30 181 korun. Naopak nejvýraznější pokles byl podle průzkumu zaznamenán v Karlovarském kraji, kde klesla průměrná mzda o 868 korun na 19 827 Kč.