Na rychlostní silnici R10 u Brandýsa nad Labem se kolem 12. kilometru v obou směrech tvoří kolony. Celý směr z Prahy na Mladou Boleslav zablokoval už ve středu kamion vezoucí nadměrný náklad. Silničáři museli odsunout provoz do jednoho směru a řidiči jedoucí z obou stran musí počítat se zdržením.

Podle ministerstva dopravy by celý problém měl být vyřešen do dvanácti hodin. Firma JAZNAK, která je za převoz zodpovědná už ale výluku jednou prodloužila. "Blokáda" trvá od středečního rána. Ministerstvo dalo firmě čas do čtvrtečních 7:00. Ani tento termín nebyl dodržen.

„Firma JAZNAK porušila rozhodnutí o povolení, za což s ní zahájíme správní řízení. Hrozí jí pokuta v hodnotě stovek tisíc korun, až půl miliónu,“ sdělil serveru Novinky.cz mluvčí resortu Martin Novák.

 

 

„Jelikož ani do této doby se nepodařilo závadu odstranit, došla nám trpělivost a budeme to řešit jako správní delikt. Na starosti to bude mít místní úřad, který povolení k přepravě vydal,“ dodal.

Povolení vydalo ministerstvo dopravy, které vybralo nejvhodnější trasu a o celém procesu přemisťování vědělo a údajně na něj bylo technicky připravené.

Za zdržení můžou tecnické problémy jednoho z jeřábů. Už ve středu v noci technici zjistili, že připravené jeřáby kotel nedokáží přes podjezd a mýtnou bránu přesunout. "Jedná se o jeden z největších nákladů v historii České republiky. Plánovalo se to několik měsíců dopředu." řekla mluvčí ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Podle mluvčího českého mýtného systému David Šimoníka jsou nadměrné náklady na českých dálnicích běžné. Výška mýtnice je zhruba šest metrů. Většina z nich problémy nemá.

 

Mapa

 

"Vyskytne-li se náklad objemnější, plánuje se speciální trasa a zvláštní opatření k jeho průjezdu, protože pak mohou být překážkou nejen mýtnice, ale například i dálniční mostky, jako je tomu i v tomto případě," řekl Šimoník.

Momentálně by měl být náklad 13,5 km blízko sjezdu na Starou Boleslav. Web dopravniinfo uvádí, že R10 by měla být kompletně průjezdná až v 19:00.

 

Související