Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) kvůli nevolnosti opustil jednání tripartity. Měl v úmyslu zajet na ošetření do Ústřední vojenské nemocnice, sdělily ČTK zdroje z jednání. Nevolnost poté potvrdil sám Kalousek.

Ministrovi bylo špatně celý tento týden, řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob s tím, že již kvůli tomu musel upravovat svůj program.

Tripartita má na programu návrh rozpočtu na příští rok.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil České televizi následně řekl, že odbory nyní kvůli nepřítomnosti ministra požadují přerušení jednání.

Podle informací z jednání to vypadá na přerušení a rýsuje se mimořádná tripartita. Vláda totiž nemá kvůli nepřítomnosti ministra Kalouska a premiéra Petra Nečase, jenž je v Izraeli, na jednání dostatek zástupců.

Na jednání dosud zněly výtky odborů k návrhu. Ty jsou proti rozpočtu naladěny velmi kriticky. Mimo jiné kritizují, že příjmová a výdajová stránka rozpočtu je založena na působení zákonů, které dosud nebyly schváleny v parlament. Státní rozpočet tak podle nich počítá s příjmy, které nebyly schválené, což vyvolává nátlak vlády na poslance.

Odbory také kritizují v souvislosti se změnami v dani z přidané hodnoty, že rozpočet mění strukturu daní z přímých na nepřímé. Konkrétně jde o plánované zvýšení nižší sazby DPH, což se podle odborů negativně dotkne zdravotnických zařízení, obcí a krajů. Například ve zdravotnictví to podle nich navýší náklady o pět miliard korun.

Odbory kritizují i snižování počtu státních zaměstnanců, se kterým rozpočet počítá.

Návrh rozpočtu na příští rok připravený ministerstvem financí počítá se schodkem 105 miliard korun při příjmech 1,084 bilionu a výdajích 1,189 bilionu korun. Návrh zohledňuje zvýšení snížené sazby DPH v příštím roce z deseti na 14 procent a počítá i s platností dalších reformních zákonů připravených koaliční vládou. Plánovaný schodek 105 miliard je o 30 miliard nižší než deficit schválený pro letošní rok.

Související