Nyní se pochod obešel bez incidentů, policie zatkla dva muže. Jeden místní provolával rasistická hesla. Měl u sebe dvě dlažební kostky a v krvi tři promile alkoholu, druhý, extremista z Prahy, měl na předloktí vytetované rasistické symboly, řekla mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová. Oběma hrozí až tři roky vězení.

Policie v sobotu odpoledne přehradila Žitavskou ulici zhruba 50 metrů před problémovou ubytovnou Sport vozovou hradbou a dál demonstranty nepustila. Policisté v 15:15 vyzvali demonstranty, aby se rozešli, dali jim na to deset minut. Naštvaný dav se podařilo policistům přesvědčit, aby se od ubytovny Sport vzdálil.

Reportérka Hospodářských novin Kateřina Eliášová je v další varnsdorfské ubytovně, kde bydlí Romové. "Dům hlídá na 50 policejních těžkooděnců, zhruba stovka místních se obává toho, co přijde," uvedla v 16:00 Eliášová. Kolem čtvrté hodiny odpoledne dorazili demonstranti před ubytovnu T. G. Masaryka. "Policisté jim zabránili ve vstupu do ubytovny," uvedla reportérka HN.

Dav protestujících poté zamířil do centra. "Další pochod už ale nebyl hlášený a je nezákonný, budeme proto vyzývat účastníky, aby se rozešli, ty, kteří neuposlechnou předvedeme na služebnu," řekla severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Zatím ale policie nezasahuje.

Policisté půl hodiny před ohlášeným začátkem demonstrace předvedli policisté na místní služebnu 14 mužů, z nichž někteří měli na těle tetování běžné u brněnských fotbalových rowdies. "Devět z nich jsme zadrželi na nádraží, další po městě pro podezření z různých přestupků. Někteří neměli doklady, u několika z nich jsme našli nože," dodala Hrubešová. Při kontrolách aut zatím policie žádné zbraně nenašla.

Mítink měl být původně jen v režii místních, kteří sice už čtyři ze šesti demonstrací nasměrovali k romským ubytovnám, s policií se ale nestřetli. Ve čtvrtek se pozvánka na sobotní akci objevila i na webu extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti. "Ta akce má naši podporu, co vím, tak určitá část našich příznivců se tam opravdu chystá," řekl severočeský šéf DSSS Petr Kotáb.

Mítink začal českou hymnou, pak si účastníci zazpívali píseň Jarka Nohavici "Pane prezidente", kterou zakončili zvoněním klíči. Opět z davu zazněly výzvy k odstoupení starosty. Lidé ve Varnsdorfu se demonstracemi snaží domoci pozornosti, chtějí změny zákonů, kritizují vládu, že se tváří, jako by se jí problémy na severu Čech netýkaly. Na hlavami proto rozvinuli velký transparent s nápisem "Nečas na nás nemá čas". Premiér zatím od vyostření situace na severu Čech nebyl, podle neoficiálních informací se tam chystá příští týden.

Před týdnem se demonstrace účastnilo asi 1000 lidí a brzy se změnila v boj mezi policejními těžkooděnci a extremisty, při němž létaly z jedné strany láhve a kameny, z druhé potom dělbuchy, slzný plyn a proud z vodního děla. Celkem 37 lidí bylo zadrženo a šest zraněno. Policie následně obvinila pět lidí a možná ještě nepůjde o konečné číslo.

Související