Starostové tzv. Šluknovského výběžku na severu Čech mohou od úterý zaměstnat dalších 100 lidí na veřejně prospěšné práce. Peníze na ně uvolnil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), který dnes přijel řešit situaci v oblasti postižené sociálním neklidem.

Na Šluknovsku je od pondělního rána i premiér Petr Nečas (ODS). Nepřímo připustil, že zajištění pořádku a postupné uklidnění situace vyjde stát na desetimiliony korun. Jen mimořádná opatření při víkendových demonstracích pravicových radikálů i místních obyvatel si vždy vyžádají kolem třech milionů korun.

"Ty peníze půjdou ze státního rozpočtu. Je zajištěno, aby všechna policejní opatření, která jsou nutná k udržení veřejného pořádku a bezpečnosti, byla profinancována," poznamenal premiér. Nasazení policejních sil podle něj mělo a má smysl. "Není integrace bez zajištění bezpečnosti," konstatoval.

Chystané změny:

Od 20. 9. 2011

- starostové tzv. Šluknovského výběžku budou moci přijmout 100 lidí na veřejně prospěšné práce

- budou-li tato místa vyčerpána, MPSV jejich počet opět navýší

Od 1. 1. 2012

- sociální dávky budou dostávat pouze ti, kteří posílají děti do školy

- bude zavedena povinná veřejná služba - lidé, kteří ji odmítnou, dávky nedostanou

- dávky v hmotné nouzi budou vypláceny jen těm, kteří mají v obci trvalý pobyt. V ostatních případech bude vyplacena výjimečně

Nečas po jednání s vedením Nového Boru uvedl, že výplata sociálních dávek musí být vázána na řádnou školní docházku dětí a na veřejně prospěšnou činnost dlouhodobě nezaměstnaných.

"Děti z těchto (problémových) lokalit musí chodit do školy. Je-li někdo nezaměstnaný, nemá přece na práci nic jiného než děti odvést do školy a pak je z ní vyzvednout," prohlásil.

Ministr práce a sociálních věcí Drábek představil starostům další nástroj, který má snížit zneužívání sociálních dávek. Nárok na dávku v hmotné nouzi by měli pouze občané, kteří mají v místě trvalý pobyt. Úprava začne platit od 1. 1. 2012, kdy bude systém vyplácení dávek převeden na úřady práce.

"Jsou to velmi výjimečné kroky. Naším cílem je, aby se řady nepřizpůsobivých obyvatel nešířily tam, kde se jim zrovna podaří se umístit," konstatoval Drábek.

Nečas ocenil zdrženlivost místních

Premiér Nečas v Novém Boru ocenil zdrženlivost místních obyvatel, kteří se po srpnovém brutálním napadení místních obyvatel skupinkou Romů nepřidali k akcím extremistů a chtějí kriminalitu Romů řešit rozumnou cestou. Nečas to uvedl po návštěvě baru, kde 7. srpna Romové zranili několik hostů mačetami.

"Chtěl bych velmi zdůraznit, že si vážím, že občané Nového Boru se nepřidali k těm demonstracím, které organizovaly neonacistické skupiny typu Dělnické strany. Svůj občanský protest vyjádřili naprosto odděleně," řekl Nečas. Vyjádřil však pochopení pro jejich obavy z rostoucí kriminality.

Nečas podporuje také zavedení veřejné služby, kterou budou muset vykonávat lidé nezaměstnaní více než dva měsíce. "Tento princip bude platit od prvního ledna. Bude to obnovení té samozřejmosti, že peníze nejsou zadarmo, ale něco pro ně musím vykonat," řekl.

"Nic protiústavního na tomto principu není," komentoval nespokojenost opozice, která to považuje za nevolnickou práci, odporující listině základních práv a svobod.

V oblasti od srpna vzrůstá napětí mezi starousedlíky a Romy a uskutečnilo se tam několik protiromských demonstrací. Poslední ze série těchto demonstrací se uskutečnila v sobotu ve Varnsdorfu a sešlo se na ni kolem 400 lidí. Ve Varnsdorfu bude premiér jednat odpoledne.

Související