Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil po pondělním jednání rady popřel, že by odbory v současné chvíli připravovaly protestní akce proti plánovaným reformám.

"Rada zatím nerozhodla. Příští týden se chceme sejít se zástupci občanských iniciativ. Jestliže většina veřejnosti nesouhlasí s plánovanými reformními kroky, měla by se do protestů také zapojit," poznamenal Zavadil v ČT.

Není podle něj možné, aby pouze odbory dokázaly změnit postoj vlády a je potřeba, aby se do toho zapojila veřejnost. "Jestliže skutečně 80 procent lidí nesouhlasí, tak by to měli dát jasně najevo," dodal Zavadil s tím, že jinde než na ulici se nyní protestovat nedá.

Zaměstnanci se bojí

Určitá rozpolcenost je podle něj znát i v rámci ČMKOS. "Řada zaměstnanců, našich členů v základních organizacích, cítí strach," řekl Zavadil. V mnoha průmyslových svazech je podle něj situace taková, že proti svému zaměstnavateli, se kterým se dohodnou, nechtějí vystupovat. Naopak jsou tam prý svazy, které volají po tvrdších akcích. Jejich množství se přitom podle Zavadila zvětšuje.

"My máme 26. září schůzky se sedmi občanskými iniciativami. S nimi chceme probrat další postup," řekl Zavadil. Mezi organizacemi je například ProALT, Národní rada osob se zdravotním postižením, Spojenectví práce a solidarity či Veřejnost proti korupci. "Pokud občanská veřejnost dá jasně najevo, že nesouhlasí s reformami, tak my se tomu do čela postavíme," dodal.

Počátkem října, konkrétně 4. října, by o vyhlášení tvrdších protestních akcích mělo jednat Odborové sdružení železničářů (OSŽ). To je součástí druhé největší odborové centrály, Asociace samostatných odborů. OSŽ bylo součástí koalice dopravních odborových svazů, která uskutečnila v červnu celodenní stávku v dopravě.

V úterý se mají zástupci zaměstnavatelů, odborů a vlády setkat na mimořádném jednání tripartity. Minulý týden z ní narychlo odešel ze zdravotních důvodů ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Související