Vypadá to, jako by byl jediným člověkem v Praze, který si přeje v metru zavést turnikety. Vedení města projekt za více než dvě miliardy vytrvale odmítá. Martin Dvořák ale nic nevzdává. "Jasně, že nemám moc spojenců. Ale to přece není důvod se vzdát. Metro se zbaví černých pasažérů a bezdomovců. Městu se turnikety vyplatí," tvrdí generální ředitel dopravního podniku.

HN: Je těžké najít kromě vás někoho dalšího, kdo turnikety v metru podporuje.

Politici se bojí za turnikety otevřeně postavit, protože to v minulosti přineslo řadu negativních ohlasů či absurdních spekulací. Od začátku říkám, vykašleme se na emoce a bavme se o faktech a číslech. Ale moje přání je naivní.

HN: Jsou debaty o turniketech věcné?
Spekulace a fámy vítězí nad racionalitou, turnikety se staly součástí politického boje. Politici říkají: ještě s těmi turnikety počkejme, nedělejme je. Ale lidi kvůli nim nebudou naštvaní. Nejdřív bylo v anketách sto procent proti turniketům, dneska už je to padesát na padesát. To je přece posun.

HN: Primátor Svoboda i jeho náměstek Březina minulý týden ovšem jasně řekli, že na projekt peníze nedají.
Nic to nemění na tom, že budu město o smysluplnosti turniketů dál přesvědčovat. Že na to nedají ani korunu, úplně chápu. Město na to teď peníze nemá. Turnikety by mohly být hrazené například z dodavatelského úvěru nebo nejpravděpodobněji z půjčky. Ale my teď hlavně musíme vyřešit, zda turnikety ano, nebo ne.


HN: Proč by měly být turnikety výhodné?
Je to dobrý zdroj příjmů, protože chybí vůle pro zvyšování jízdného. Tohle je cesta, jak snížit počet černých pasažérů, kterých je hodně, ať si říká kdo chce, co chce.


HN: Pavel Procházka z Ropidu, společnosti která v Praze organizuje hromadnou dopravu, by radši zvýšil počet revizorů.
Nejsem si jistý, zda by se Ropid měl vyjadřovat k pořizování turniketů. S Pavlem Procházkou chci mluvit. Nevěřím tomu, že řekl tu nejhloupější větu – že turnikety nahradí dvojnásobek revizorů. To nemohl myslet vážně.

HN: Jenže to řekl.
Pak máme dramaticky odlišný názor. Na našich poradách přitom na toto téma neřekl jediné slovo.

Celý rozhovor s Martinem Dvořákem čtěte v úterní příloze HN Praha.

Čtěte více v Hospodářských novinách

Související