Na nedělní krádež v Bohdanči u Zbraslavic na Kutnohorsku se zloději důkladně připravili. K tomu, aby mohli ze soklu vytrhnout dvou a půl metrovou sochu Zvěstování Panny Marie museli mít nejen sílu a patřičné náčiní, ale i potřebně dlouhé auto.

Zda socha zmizela kvůli atypičnosti, nebo pro své ulití z bronzu, není zatím jisté. Lesnická společnost LESS & FOREST, která je jejím vlastníkem, už vypsala odměnu půl milionu korun za nalezení sochy a dopadení pachatele.

Zvěstování Panny MarieNetradičně pojatá socha, umístěná na pahorku nad obcí, budila od počátku rozporné reakce. Panna Marie je totiž zachycena "nahoře bez". Vzniklo dokonce i občanské sdružení usilující o její odstranění.

Památník polonahé světice byl vytvořen v roce 2007 podle návrhu pražského sochaře Pavla Purkrábka, vysvětil ho královéhradecký biskup Josef Kajnek.

"Jsme přesvědčeni, že cílem zlodějů bylo sochu rozřezat a prodat. Na místě se našly pilky na železo," uvedla pracovnice společnosti, která na informace o soše vypsala odměnu.

Tím, že zloději bronzovou sochu násilně vytrhli z podstavce a odvezli, vznikla společnosti škoda ve výši milion korun.

Související