Jednatel společnosti S.P.M. Liberec Štefan Novota tvrdí, že po něm chtěli úředníci ministerstva obrany úplatek za přidělení zakázek na dodávku výstroje pro armádu.

Napsala to úterní Mladá fronta Dnes (MfD), která získala jeho výpověď. Policie již případ jednou odložila. Nyní se ale o něj podle deníku znovu zajímá kvůli spojitostem s kauzami nákupů vozů Tatra a obrněnců Pandur pro armádu.

Firma S.P.M. Liberec se v loňském roce ucházela o zakázky na dodávku opasků, batohů či vest pro vojáky za 120 milionů korun.

V červnu 2010 prý Novotu požádal o schůzku Josef Hubáček, šéf zbrojovky ZVI a pravá ruka jejího majitele Michala Smrže.

"Sešli jsme se 23. června na valné hromadě Asociace obranného průmyslu. O přestávce mi v jednacím sále předložil dva dokumenty z vnitřního systému ministerstva, v nichž byly neveřejné informace o zmíněných zakázkách. Pan Hubáček mi řekl, že zakázky dostaneme, pokud poskytneme finanční odměnu vysoce postavenému pracovníkovi ministerstva," uvedl Novota.

Novota se prý zeptal, komu by měl úplatek zaplatit. "Na moji otázku, zda to je ten nejvyšší, mi neodpověděl. Byl jsem si ale v podstatě jit, že by to mělo mířit na ministra obrany (tehdy Martina Bartáka). Řekl jsem, že si to musím promyslet," dodal.

Šéf Tatry Ronald Adams také vypovídal o schůzkách s představiteli ZVI. Majitel zbrojovky Smrž mu údajně tlumočil vzkaz z ministerstva obrany, že za úplatek ve výši pěti milionů korun nepřijde o kontrakt s armádou. Klíčovým mužem na ministerstvu byl i tehdy Barták.

 

Také zástupce výrobce pandurů Stephan Szücs svědčil na policii o tom, že po něm chtěl zástupce české strany kvůli nákupu pandurů úplatek, a to ve výši 18 milionů eur. Na jednání jej přivedl Barták a následně se odehrála schůzka se Smržem. "Nabyl jsem dojmu, že Smržovi bylo známo, že jsme byli vyzváni k zaplacení úplatku," sdělil policii Szücs.

Barták i Smrž již dříve obvinění opakovaně popřeli. Vyjádření Smržova podřízeného Hubáčka se MfD získat nepodařilo.