Detektivové z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚFKOS) začali zkoumat okolnosti, za nichž přešla v letech 2002 a 2003 Škoda Holding do rukou investorů skrytých za skupinou Appian.

S odkazem na informace Mladé fronty Dnes (MfD) to napsal server iDnes.cz. Z dokumentů podle listu vyplývá, že v některých firmách, přes které tekly prostředky na nákup Škody, figurovali i tehdejší manažeři Škody v čele s Martinem Romanem. Ti to popírají a platnost dokumentů, které vypluly na povrch při vyšetřování ve Švýcarsku, zpochybňují.

 

 

Obchod byl tehdy financován z prostředků původně pocházejících z Mostecké uhelné společnosti (MUS). Česká policie se dosud zabývala především okolnostmi, za nichž byla z peněz pocházejících z Mostecké uhelné koupena sama MUS.

Nyní se rozhodla rozšířit vyšetřování také na průběh privatizace Škody, i na to, kdo ji nakonec ovládl. Obě kauzy totiž spolu souvisejí, píše server.

Mezi firmami, které v komplikované majetkové struktuře kolem Škody figurovaly, jsou podle dokumentů i subjekty spojené se čtveřicí manažerů Škody. Jedná se například o The California Trust, který jako své tzv. beneficienty (příjemce profitu) uváděl manažery Romana, Tomáše Krska, Michala Koreckého a Jiřího Zapletala.

O převedení podílu rozhodovala vláda ČSSD

Server připomněl, že o prodeji Škody rozhodovala vláda ČSSD pod vedením Vladimíra Špidly. Převedení podílu státu na firmu Appian definitivně schválil 9. prosince 2002.

Ve vládě tehdy seděl jako ministr financí nynější předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Právě on také v dubnu 2004 jmenoval Romana na post generálního ředitele ČEZ.

Sobotka MfD řekl, že vláda tehdy nezjišťovala, kdo za firmou Appian stojí. "V té době nikdo nevznášel téma struktury vlastnictví. Ve společenské diskusi to nebyla priorita, jako to je dnes," uvedl Sobotka.

Roman opustil vedení ČEZ minulý týden po dohodě s premiérem Petrem Nečasem. Tvrdí, že jeho odchod neměl s případem kolem privatizace plzeňské Škodovky souvislost, napsal server iDnes.cz.