Ministerstvo obrany nabízí nepotřebný majetek za 422 milionů korun.

Jde o 37 nemovitostí, mezi nimi hotel, letiště, kasárna či nemocnici. ČTK to dnes sdělil Vladimír Lukovský z tiskového odboru ministerstva. Obrana se prodejem vyřazených nemovitostí snaží vylepšit svůj rozpočet.

V nabídce je 23 nemovitostí, které se obraně nepodařilo prodat od posledního inzerátu zveřejněného na konci července. Dalších 14 objektů bylo nově zařazeno mezi nepotřebné. Nejnižší cena nabízeného majetku je 10 tisíc korun za budovu v jihočeských Slabčicích, nejvyšší 59 milionů korun za letiště Všechov u Tábora.

Mezi nemovitostmi nabízenými k prodeji je například hotel u přehrady Lipno za 45 milionů, penzion ve Špindlerově Mlýnu za 30 milionů, garáže v Praze za 45 milionů nebo ubytovna v Klatovech, kterou obrana nabízí za 20 milionů korun.

Armáda podle inzerátu nepotřebuje ani rozsáhlé pozemky v pražských Vršovicích, k prodeji jsou za 35 milionů korun. Kasárna v Litoměřicích mohou zájemci pořídit za 25 milionů korun. V nabídce je i pronajatý byt v Praze-Troji za 3,3 milionu korun.

Odprodej nepotřebného movitého i nemovitého majetku je jednou z priorit současného vedení ministerstva obrany. Výnosy z prodeje resort investuje do těch nemovitostí, které si chce ponechat, a do jejich modernizace.

Podrobnosti na webu

Informace k výběrovému řízení o koupi nemovitého majetku byly uveřejněny na internetových stránkách. Podrobné informace o objektech spolu s podmínkami prodeje a termíny pro podání přihlášek a složení požadované kauce jsou k dispozici na stejné webové adrese.

Obrana letos hospodaří s rozpočtem nižším, než na jaký byla v uplynulých letech zvyklá. Na rok má nyní zhruba 49 miliard korun. I kvůli sníženému rozpočtu letos ministerstvo prodává ve velkém. Na internetu již nabídlo osobní automobily, přívěsy, motocykly či zahradní techniku.

Netransparentní prodeje

Prodeje techniky ale nejsou vždy úplně transparentní. Neprůhlednost obchodů s armádou v minulosti Hospodářské noviny podrobně popsaly.

 

Upozornily například na to, že úředníci tají, co přesně k prodeji nabízejí. Zájemce se to dozví, až když uhradí nevratný poplatek.

Související