Sedm již zahájených projektů celkem za 128 milionů korun, dotovaných Evropskou unií, zrušil v úterý ministr vnitra Jan Kubice. Byly podle něj naprosto zbytečné. Informaci přinesly středeční Lidové noviny (LN).

Resort chce tímto způsobem ušetřit peníze. Zastavené projekty se většinou týkaly omezení administrativy nebo vzdělávání úředníků.

"Rozhodlo se o tom v úterý, a to na základě podrobné analýzy efektivnosti financování a jejich udržitelnosti," řekl deníku mluvčí ministerstva Pavel Novák.

Podle něj se jedná výhradně o projekty, které jsou teprve v samotném počátku a jejichž zrušení nebude nic stát. Expert na evropské fondy Jan Vitula (TOP 09) naopak tvrdí, že ministerstvo již muselo tisíce až miliony korun investovat do přípravy projektů.

Jedním ze zrušených plánů je  podle LN například projekt "Racionalizace činností Policie ČR", který schválilo minulé vedení ministerstva vnitra. Za 15 milionů korun chtěla policie přijít na to, jak ušetřit. V rozpočtu na příští rok jí totiž chybí oproti letošku 700 milionů korun.

Plán, kde uspořit, si chtělo z peněz EU zaplatit také samotné vnitro. Za 49 milionů korun měla vzniknout analýza toho, která místa resort potřebuje a která jsou zbytečná. I od toho ministr upustil.

Kubiceho krok kritizoval jeho předchůdce Radek John (VV), za kterého se většina zrušených plánů odsouhlasila. "Vzdát se dobrovolně rad expertů a dělat to sami na koleně, to je typická česká malovýroba," řekl deníku.

S Kubicem o tom prý hodlá v nejbližší době jednat a žádá vysvětlení.

Související