Ředitel elitního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta údajně varoval podřízeného, že mu hrozí zatčení.

Kauza podle dnešního Práva souvisí s případem nelegálního kšeftování se šrotem na Zlínsku, do kterého byl zapleten i bývalý detektiv ÚOOZ Marian Hanák, ale těsně před zatčením uprchl. Policejní inspekce nyní zjišťuje, zda mu šéf útvaru pomohl uniknout.

Oznámení, že Šlachta vynesl citlivé informace z policejního vyšetřování, přišlo na pražské Vrchní státní zastupitelství (VSZ) začátkem června. "Postoupili jsme ho okamžitě věcně i místně příslušnému státnímu zastupitelství a inspekci," sdělila Právu mluvčí VSZ Irena Válová.

 

 

K obsahu podnětu se ale odmítla jakkoli vyjádřit. Ředitel Inspekce Policie ČR Dušan Brunclík pouze potvrdil, že se jeho útvar věcí zabývá. Podle zdrojů deníku, které jsou blízké vyšetřování, napsal podnět někdo, kdo zná prostředí policie a má velmi dobré informace.

Šlachta: Je to hloupost

Šéf ÚOOZ obvinění jednoznačně odmítl s tím, že jde po falešných facebookových profilech s jeho jménem jen o další z řady útoku na jeho osobu. "Je to absolutní hloupost. To podání bylo anonymní a spojovalo mě s lidmi, které ani neznám," řekl deníku Šlachta.

Policisté v dubnu obvinili čtyři muže včetně bývalého Šlachtova podřízeného Hanáka z daňových úniků za více než 26 miliónů korun. Gang, v němž měl Hanák podle policie významnou roli, vydělával na fiktivních vývozech železa a dalších kovů na Slovensko a do Polska, kde se z obchodů neplatí daň z přidané hodnoty (DPH). Dopadeni byli ale jen tři muži, expolicista krátce před zatčením uprchl a vyšetřovatelé byli již tehdy přesvědčení, že jej někdo varoval.

Hanáka už předtím podezřívala policejní inspekce z korupce a vynášení informací a čelil také obvinění z výtržnictví a útoku na veřejného činitele. Nakonec odešel od policie sám.

 

 

Související