Nový generání ředitel České televize Petr Dvořák chce během příštích šesti let, což je jeho funkční období, provést razantní změny. Na své první tiskové konferenci novinářům řekl, že je schopen vytvořit divácky atraktivní program, aniž by kopíroval komerční televize.

Slibuje zřízení dětského vzdělávacího programu či obnovení politické satiry ve stylu České sody, na čemž by mohl spolupracovat s Fero Feničem.

"Myslím, že jsme dobře zvolili," uvedl k Dvořákově volbě předseda Rady ČT Milan Uhde. Podobné hlasy zní i z televizních odborů, které volbu předtím ostře kritizovaly.

Ještě během volby si Petr Dvořák neodustil silnou kritiku veřejnoprávní televize, kterou má ode dneška šest let vést.

"Je velká ostuda, že ČT nechala Údálosti upadnout do současného stavu?" uvedl Dvořák s tím, že se dublují se zpravodajstvím na ČT24.

Konkrétní změny však neuvedl, technicky je prý bude možné změnit až od jara 2012.

"Měly by být alespoň druhou nejsledovanější zpravodajskou relací na české televizní scéně," řekl Dvořák.

ANKETA
Pozvedne podle vás Petr Dvořák Českou televizi?
ANO
703 (50%)
NE
697 (50%)

"Výzev a problémů, které bude třeba řešit, je mnohem víc, než jsem mohl do mého projektu dát. Mám na to šest let, a chtěl bych, aby zafungovalo, co jsem si předsevzal. A to, abych za první tři roky, které budou krušné, zvládl to, co jsem si předsevzal, a další tři roky si s radou jen užíval," uvedl v prvním rozhovoru s novináři Dvořák.

Zajímavé je, že Dvořákova smlouva bude podle předsedy rady ČT Milana Uhdeho veřejná.

"S utajováním v ČT je konec," řekl Uhde.

"Já s takovým přístupem nemám problém, v mém předchozím působišti taky smlouva visela na internetu," reagoval na jeho slova Dvořák.

Dvořák jak při volbě, tak i na tiskové konferenci zmínil, že hodlá nabídnout spolupráci Feru Feničovi, který také kandidoval, ale neuspěl. "Počítám s tím, že by pan Fenič mohl být v jedné z produkčních skupin, které hodlám zřídit," řekl Dvořák.

Návrat České sody

A naznačil, že by se na obrazovce veřejnoprávní televize mohl po mnoha letech opět objevit pořad, jakým kdysi byla kultovní Česká soda.

"Myslím, že satira či politická satira na obrazovce ČT chybí," uvedl. Právě Fenič stál u tvorby oblíbené České sody.

Dotkl se také nového dětského kanálu, který sliboval v projektu. "Kalkulace je hrubá, ale neočekávám, že by na dětských vzdělávací program měla ČT vyšší náklady než 100 až 150 milionů korun ročně," prohlásil Dvořák.

Nový šéf ČT připustil, že veřejnoprávní televize by mohla prodat pozemky na Kavčích Horách, o nichž se před volbou generálního ředitele spekulovalov médiích.

"V případě, že některá z aktiv budou ČT přebývat nebo nebudou potřeba, pak nechť se těch věcí za férové ceny zbaví," uvedl Dvořák.

"Nevím však, zda ČT má nepotřebné pozemky, nejprve si Kavčí Hory projdu od sklepa po půdu a pak budu vědět," uvedl a dodal, že o prodeji by stejně rozhodovala hlavně Rada ČT a nikoliv generální ředitel.

Dvořák do funkce nastoupí 1. října, smlouva bude platit až do 30. září 2017.