Tento stát je v rozkladu. Vláda šetří tam, kde nemá. A nebojuje proti korupci, jak sama slibovala ve svém programu. Tvrdí to špičky opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek.

Ti se ostrými slovy opřeli do současné vládní koalice a společně s KSČM se v diskusi snažili poslance ve sněmovně přesvědčit, aby odhlasovali program čtvrteční mimořádné schůze. Na ní chtěli probírat vládní kostlivce ve skříni - podezřelé státní zakázky.

Plamenné projevy ale nepomohly. Sněmovna, v níž má trojkoalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných pohodlnou většinu, opozici nevyhověla. Koaliční zástupci program schůze nepodpořili. Tvrdí, že všechny sporné kauzy by měly prošetřit orgány činné v trestním řízení, nikoli politici.

Poslanci tak místo mimořádné schůze budou pokračovat v řádném zasedání.

Sobotka vyzval Kalouska k rezignaci

ČSSD v rámci kritiky vlády připomněla i středeční incident ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09. Ten na ulici v centru Prahy zfackoval mladíka, který jej sprostě urážel.

Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka vyzval Kalouska k rezignaci. A pokud by ministr sám nechtěl odejít, premiér a předseda ODS Petr Nečas by měl podle Sobotky nechat Kalouska odvolat. "Osobně jsem přesvědčen o tom, že do slušné politické kultury nepatří ministři, kteří fackují občany na chodníku," řekl Sobotka.

Nečas, ministři ani koaliční poslanci však na Sobotkovu výzvu nereagovali.

Předražená letadla, nejasné Řebíčkovy účty

Ve sněmovně chtěli sociální demokraté probrat především nákup vojenských dopravních letounů CASA a zakázku Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na vymáhání pohledávek, kterou za zvláštních okolností dostala firma exministra za ODS Pavla Němce.

ČSSD hodlala také řešit majetkové poměry dalšího bývalého ministra za ODS Aleše Řebíčka (nyní majitele fotbalového klubu Slavia Praha) a požadavek na odvolání ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) kvůli kauze Promopro.

To Sobotkovi vadí. Ve svém projevu označil vládu premiéra Petra Nečase z ODS jako vládu "silně zapáchajících pozůstatků Topolánkovy vlády", za níž prý nastal největší rozmach korupce v ČR.

Nečas: ČSSD káže vodu, ale pije kořalku

Nečas v reakci na Sobotkova slova řekl, že sociální demokraté kážou vodu, ale pijí kořalku, protože víno je příliš slabé. Premiér přitom vyjmenoval podezřelé prodeje za vlády ČSSD. Zmínil se o privatizacích Mostecké uhelné společnosti, OKD a Škodě Holding, které označil za darování majetku.

Při přestřelce se několikrát o slovo přihlásil i místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Ten v silně citově zabarvených projevech například vyčetl vládě nemístné úspory.

"Vláda šetří, kde nemá. Třeba na policii a hasičích. Tahle vláda šetří na obyvatelích této země a stát se rozpadá," hřímal Zaorálek a odvyprávěl příběh, jak jeho asistentku přepadli v centru Ostravy. "A policisté mi řekli, že je to prý normální. Že se počet trestných činů zvyšuje a policistů je čím dál méně. To ve mně vyvolalo děs," dodal Zaorálek.

Nákup čtyř dopravních letounů CASA C-295 bývá označován za předražený, ministerstvo obrany je pořídilo bez výběrového řízení. Letouny navíc nesplňovaly požadavky na dostatečnou ochranu a dosud neprošly uživatelskými zkouškami.

Zakázku Všeobecné zdravotní pojišťovny za 108 milionů na dodání počítačového programu na odhalování dlužníků vyhrála advokátní kancelář, v níž má podíl bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Ve Vondrově případě ČSSD poukazuje na to, že premiér Petr Nečas (ODS) dosud nevyhověl červnové žádosti sněmovny o jeho odvolání. Usnesení ale nebylo pro předsedu vlády závazné.

V případě Řebíčka, který o sobě dal nedávno vědět nákupem fotbalového klubu Slavia Praha, upozorňují sociální demokraté na jeho údajně podivné zbohatnutí. Exministr spoluvlastnil firmu Viamont, která prý v době Řebíčkova působení ve vládě Mirka Topolánka (ODS) získala od státu miliardové zakázky.