Organizátor varnsdorfských protestů Lukáš Kohout je stíhán za úvěrový podvod. Informoval v tiskové zprávě policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Osmadvacetiletý muž si prý vzal půjčku na výpočetní techniku, při jejím sjednávání ale uvedl údaje jiné osoby.

Kohout byl už v minulosti za podvod jednou odsouzen, tehdy zároveň proslul jako falešný asistent poslance Jana Kavana. O jeho dalším trestném činu se v zákulisí hovoří už od začátku října, policie ho ale zadržela až teď a požaduje pro něj vazbu. Soud ale návrhu nevyhověl, obviněný byl ve čtvrtek odpoledne propuštěn a bude stíhán na svobodě, uvedl odpoledne Haňka. Kohout se nyní účastní zasedání zastupitelstva ve Varnsfdorfu.


Kohout se podle policie podvodu dopustil letos v dubnu. U jedné ze společností poskytujících spotřebitelské úvěry si vzal půjčku na notebook, jenže se při jejím sjednávání vydával za někoho zcela jiného.

"Získaný úvěr pak nesplácel, čímž společnosti způsobil škodu ve výši přes pětatřicet tisíc korun. Obviněný byl zadržen včera (ve středu) v dopoledních hodinách a byl umístěn do policejní cely," uvedl Haňka. Kriminalisté zároveň požádali o vzetí do vazby.

O tom, že má osmadvacetiletý muž možná opět problémy se zákonem, se vědělo už od začátku září. Policie ho kvůli údajnému podvodu povolala několikrát k výslechu, který se časově kryl s některou z demonstrací svolanou právě Kohoutem na varnsdorfské náměstí.

Časování bylo záměrné, řekl v první polovině měsíce policejní zdroj. Za podvod a poškození cizích práv teď Kohoutovi hrozí až tři roky vězení.

Mystifikátor a podvodník

Kohout strávil prvních osm let školní docházky ve zvláštní škole a i když se nakonec vyučil kuchařem, ve známost vešel hlavně kvůli sérii mystifikací a podvodů.

Začínal jako člen mladých sociálních demokratů, jménem poslance Jana Kavana (ČSSD) si pak v roce 2002 objednával lety do zahraničí.

Na jeho podvody se přišlo, až když se pokoušel letět soukromým letadlem na Srí Lanku. Letadlo ale nedostalo povolení k přeletu nad Indií, přistálo na Kypru a poté, co byl falešný let odhalen, se vrátilo do Prahy. Za podvod se škodou 2,6 milionu korun dostal dvouletou podmínku.

Související