Poslanec a středočeský hejtman David Rath (ČSSD) ve čtvrtek potvrdil, že dosud nezaplatil pokutu, kterou mu za urážku ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) letos udělil mandátový a imunitní výbor sněmovny.

Novinářům řekl, že zatím nedostal vysvětlení, jak a kam by měl 10 tisíc korun zaplatit. Až to zjistí, je prý ochoten zaplatit, hodlá se však poté kvůli věci soudit.

"Když to ví i paní Drastichová, která je ve funkci podstatně kratší čas, mohl by to po osmi letech vědět i pan Rath. Místem, kde je třeba pokutu zaplatit, je pokladna Poslanecké sněmovny," sdělila serveru IHNED.CZ předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Před novináři se Rath rozhovořil také o novém případu, kdy byl podle něj ministr financí pod vlivem alkoholu. Narážel na středeční situaci, kdy ministr financí nedaleko sněmovny nafackoval mladíkovi, který jej vulgárně urážel. ČSSD kvůli incidentu žádá Kalouskovu rezignaci.

Další Rathovo prohlášení

"Když jsem ho potkal tady na chodbě, tak jevil známky příjemné, veselé opičky," prohlásil Rath s tím, že jde o jeho "lékařský pohled". Ministr financí prý pískal na píšťalku, "rozšafně hovořil" s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a poslancem sociální demokracie Jiřím Paroubkem a "dělalo mu problém trefit se do širokých dveří poslanecké jídelny".

Proto to prý podle Ratha nevypadalo, že by byl ministr "schopen agrese" a jeho chování je překvapující.

Rath loni na říjnové schůzi sněmovny řekl na Kalouskovu adresu: "Pravděpodobně nejste úplně ve střízlivém stavu, pane ministře." Za to si od kolegů vysloužil peněžní sankci. Proti pokutě za tento výrok se poslanec odvolal, ale sněmovna trest v březnu potvrdila.

Rath vzhledem ke své profesi lékaře tvrdí, že opilého člověka pozná na "99,9 procenta". Vládní poslanci podle něj došli k závěru, že fakt, zda někdo byl opilý, či ne, se dá rozhodnout hlasováním. "Jsem připraven pokutu zaplatit a soudit se pak s českým státem o to, kdo z nás má pravdu. Zda se pravda určuje hlasováním," poznamenal.

"Trvám na tom jako lékař, že ministr Kalousek v té době byl opilý jako feldkurát Katz z Osudů dobrého vojáka Švejka," zopakoval Rath, který je svými slovními přestřelkami proslulý.

Rath neví, kde platit pokutu

Dodnes prý však nedostal žádné písemné vyrozumění, jak pokutu zaplatit. "Já předpokládám, že ji nebudu skládat paní (předsedkyni sněmovny Miroslavě) Němcové u jejího předsednického pultíku tisícikorunu po tisícikoruně, ale že existuje nějaký účet, kam bych měl zaplatit... a nějaký termín, do kdy bych měl zaplatit," řekl Rath.

Od předsedkyně sněmovny prý dostal jen "vágní dopis", který nyní posuzují jeho právníci, ale prý neobsahuje informace potřebné k zaplacení.

 

 

 

Související