Management České televize, nazývaný zaměstnanci "mordparta", by měl po zvolení Petra Dvořáka šéfem ČT dát k dispozici funkce, myslí si nejznámější moderátor veřejnoprávní televize Václav Moravec.

"V Událostech zbyli reportéři elévové – to přeci nedává smysl! Výrazné osobnosti zůstaly jen v zahraniční rubrice," odpovídá Moravec v rozhovoru pro Hospodářské noviny na otázku, zda souhlasí s kritikou hlavních večerních zpráv na ČT1, kterou vyslovil ve středu zvolený ředitel Petr Dvořák.

HN: Cítil jste za minulého vedení ČT ohrožení existence svého pořadu?

Tady, pokud budu mluvit proti Romanu Bradáčovi (ředitel zpravodajství a neúspěšný Dvořákův protikandidát - pozn. red.), tak se dostávám na tenký led. Protože myslím, že do mrtvoly se nekope. Můžu ale říci, že se proti mně hrála v zákulisí podobná hra jako dříve proti Janu Krausovi. Byl jsem třeba upozorněn zaměstnanci, že se o mně říká, že za Otázky prý beru jako honorář 650 tisíc korun měsíčně. Takový mimochodem není ani rozpočet celého pořadu...

HN: A jaký je rozpočet?

Minuta stojí tisíc korun. Rozpočet jednoho dílu je 120 tisíc a v tom jsou zahrnuty i přenosové trasy. Třeba desetiminutový vstup z Washingtonu stojí 30 tisíc.

HN: Uspěje Petr Dvořák jako ředitel ČT?

Nevím. Bude záležet jen na něm. Vzbuzuje uvnitř televize obrovské očekávání, které ale může během sta dnů pokazit. Protože jistě bude existovat tlak na prodej televizních pozemků, těžká bude restrukturalizace, hodně obtížné bude i zavedení programu pro děti, který plánuje. Bude hodně záležet na tom, koho si přivede a koho si z managementu ponechá. Protože to může ukázat, jestli volbu neprovázely zákulisní dohody. Projekt Petra Dvořáka byl v každém případě z pětice kandidátů v druhém kole nejlepší.

HN: Které pořady jsou na zrušení?

Jmenovat by bylo nekolegiální. Třeba do pořadu Výletníci se trefuje každý. Podle mě je ale například skandální, jak vypadá úterní večerní programové schéma ČT1. Jen se podívejte. Malý pitaval z velkého města, Pokondr Live... a mezi to je vložený cestopisný pořad Na cestě, který přesunem z pondělka přišel o dvě třetiny diváků. To je jedna z věcí, za které se opravdu stydím.

HN: A stydíte se i za Události – stejně jako nový generální ředitel?

Myslím, že Události to schytávají trochu neprávem. Jejich problém je v tom, že se vytratili výrazní reportéři. S jakou výraznou osobností si má divák například identifikovat politické zpravodajství? Koleduji si, že mě nikdo nebude zdravit, ale myslím, že lidé, kteří jsou dobrými reportéry, byli vytažení coby moderátoři do různých pořadů na ČT24. To je chyba. Události prostě ztratily tvář kvůli čtyřiadvacítce. Nikdo ze současného managementu neměl odvahu říci – ty jsi dobrý reportér, tak dělej reportéra! Všichni chtějí moderovat, tak moderují. A v Událostech zbyli reportéři elévové – to přeci nedává smysl! Výrazné osobnosti zústaly jen v zahraniční rubrice v osobách zahraničních reportérů. Ale jinak se Události rozpadly pod rukama.

HN: Zůstanete v České televizi?

Každý přemýšlí o tom, kam se posunout. Upřímně řečeno, pokud by vyhráli jiní kandidáti, u kterých by mi bylo ctí, abych byl jimi odvolán, vyřešilo by mi to i dilema, co dál s Otázkami. Záleží na tom, jaká bude představa budoucího ředitele zpravodajství. Mimochodem: Vůbec jsem zvědavý na statečnost současného managementu. Logicky by měli všichni nabídnout funkce, a ne blahopřát novému řediteli, chtít se s ním scházet, aby mu vyprávěli, že vždycky stáli za ním.

Velký rozhovor s nejznámějším moderátorem veřejnoprávní televize Václavem Moravcem si můžete přečíst v pátečních Hospodářských novinách.

ctete patek
Související