Velmi rychle prolétly zářijovou Poslaneckou sněmovnou některé předlohy zákonů. Jen osmačtyřicet hodin stačilo například koalici na to, aby schválila předlohu, podle které bude dávka na živobytí podléhat exekuci. Dlužníci však dostanou možnost podepsat na tuto dávku s úřady dohodu o srážkách.

Autorky Ivana Řápková a Lenka Kohoutová (obě ODS) věří, že se podaří zvýšit vymahatelnost pokut a poplatků od lidí pobírajících dávky. Novela zákona o hmotné nouzi míří navzdory kritice opozice do Senátu.

Předkladatelky poukazují na praxi, kdy lidem vznikne nárok na dávku, ale nezaplacené pokuty uložené kvůli přestupkům a různé dlužné poplatky z ní neuhradí. Lidem by podle předlohy zůstalo po srážkách existenční minimum, které nyní činí 2020 korun na měsíc. Pokud by brali dávky za celou rodinu, zbylo by jim podle pozměňovacího návrhu sociálního výboru existenční minimum vypočítané pro všechny její členy.

"Když je někdo v hmotné nouzi, ať nepáchá přestupky," uvedla Řápková. Podle ní jde o jeden z nástrojů pro starosty, aby mohli řešit situaci ve svých městech.

Do Senátu míří i platy státních zástupců, které by se měly od příštího roku odvíjet od soudcovských. Žalobci by měli dostávat 90 procent platu soudců.

Schváleno:

Dvojnásobné poplatky za zápis do katastru

O co jde: Poplatky za zápis do katastru nemovitostí se zřejmě zdvojnásobí z 500 až na 1000 korun. Počítá s tím vládní novela, kterou sněmovna schválila jen s dílčími úpravami hlasy koalice. Zvýšení má státu podle vlády přinést přes 300 milionů korun ročně. Novelu ještě musí projednat Senát, v němž má většinu opozice.

Zvýšení vláda zdůvodňuje tím, že nynější poplatek platí od roku 1994 a od té doby se nezvyšoval. Ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) argumentoval také tím, že jinde v Evropě se vybírají i vyšší poplatky. Například v Německu stojí zapsání rodinného domku do katastru 400 eur, tedy téměř 10.000 korun, v Rakouskou procento z ceny domku. Také na Slovensku se vybírá víc než v tuzemsku, za zápis se tam platí 66 eur, tedy asi 1600 korun.

Zákon o biocidech

O co jde: V zákoně o biocidech už zřejmě nebudou seznamy účinných látek. Podle návrhu novely, kterou  schválila sněmovna, je bude obsahovat vyhláška vydávaná ministerstvem zdravotnictví. Cílem vládní předlohy je zjednodušit úřední postup.

Biocidy se užívají při hubení škůdců a plevelů v zemědělství. V přílohách zákona jich je nyní na tři desítky. Potom, co bude novela platit, ministerstvo do vyhlášky zařadí podle evropské směrnice další asi desítku látek. V následujících čtyřech letech může vzrůst celkový počet zařazených látek zhruba na 2000.

Pokud by nové účinné látky nebyly do české legislativy začleňovány, v České republice by nebylo možné uvádět na trh některé biocidní přípravky povolené v Evropské unii. Mohl by jich být nedostatek, vznikly by překážky ve volném obchodování s těmito výrobky v EU a Česku by hrozila sankce.

Nynější novela také uvádí, že žádost o povolení k uvedení biocidního přípravku na trh se bude podávat elektronicky prostřednictvím systému zřízeného Evropskou komisí. Žadatelům to podle důvodové zprávy usnadní podávání žádostí do všech členských států.

Zákon o získávání způsobilosti k výkonu zdravotního povolání

O co jde: Mladí lékaři mají mít lepší podmínky pro další vzdělávání a získání atestace. Poslanci schválili novelu, která umožní, aby stát dával každý rok půl miliardy korun na jejich specializační studium.

V programu rezidenčních míst dostanou peníze všichni uchazeči ve společném programu v prvních dvou letech a u vybraných oborů po celou dobu vzdělávání. Dotace jsou poskytovány i v současné době, nyní se změní systém.

Novela dále ruší dosavadní povinnost lékařů vykonávat po složení atestační zkoušky praxi pět let v ČR. Zanikne povinnost uzavírat stabilizační dohodu. Předloha zároveň prodlužuje možnost přerušit specializační vzdělávání až na pět let.

Specializační vzdělávání trvá podle oboru od tří do sedmi let. Ministerstvo stanoví v přímo řízených nemocnicích měsíční úhradu povinné stáže na maximálně 5000 korun, nyní vybírají nemocnice i mnohem víc.

Zákon o neziskových nemocnicích

O co jde: Zákon o neziskových nemocnicích prosadili před pěti lety poslanci ČSSD a KSČM s přispěním KDU-ČSL. Předkladatelé návrhu z řad koaličních poslanců poukazovali na to, že do současnosti ani jedna nezisková nemocnice podle zákona nevznikla. Podle opozice je zrušení normy dalším krokem k privatizaci lůžkových zařízení.

 Další informace: 

Zákon o ochraně druhů volně žijících živočichů


O co jde: Jde o regulování obchodu s planě rostoucími rostlinami. Změní se i zákon o obchodu s ohroženými druhy (např. tuleni) a jeho sankce. Jedná se o realizaci nařízení Evropského parlamentu z 16. září 2009.

Zavedení exekuce dávky na živobytí

O co jde: Dávka na živobytí bude podléhat exekuci a dlužníci dostanou možnost podepsat na tuto dávku s úřady dohodu o srážkách.

Platy státních zástupců


O co jde: Platy státních zástupců by se měli oříznout. Měly by se podle novely vázat na soudcovské platy a zástupci by tak měli dostat až o desetinu svého platu méně.

Další informace:

Tresty za nelegální zaměstnávání cizinců


O co jde: Mezi předlohami, které by dnes mohli schvalovat, je i novela zákona o zaměstnanosti, která zavádí tresty firmám za nelegální zaměstnávání cizinců. Firmy by mohly dostat až pětimilionovou pokutu nebo přijít o veřejné zakázky

Další informace: