Václav Moravec promluvil v Hospodářských novinách o novém řediteli České televize a vyzval celé vedení televize (mimo nového ředitele), aby odstoupilo.

Moravec k tomu řekl: „Vůbec jsem zvědavý na statečnost současného managementu. Logicky by měli všichni nabídnout funkce, a ne blahopřát novému řediteli.“

Ve skutečnosti je to tak, že pokud se někdo chová jako zbabělec, je to právě Moravec. Se svým ostře kritickým názorem čekal za bukem, až se to bude hodit, a hned ve chvíli, kdy bylo jasné, že se novým ředitelem stane Petr Dvořák (celkem jasné to bylo poté, kdy předseda rady ČT Milan Uhde po výběru pěti kandidátů v rozhovoru pro MF DNES prohlásil, že Petr Dvořák je jasným favoritem) , se „odvážně“ pustil do kritiky managementu. Proč se do ní nepustil měsíce před volbou?

Nový ředitel Petr Dvořák prohlásil zpravodajství na ČT za ostudu, ale nijak blíže to nespecifikoval, tak to Václav Moravec promyslel a domyslel za něj. Zpravodajství prý dělají elévové a zkušení redaktoři všichni cosi moderují na ČT 24 (moderování by měl mít na starosti patrně pouze Moravec). Nabídka novému řediteli: kritický rozbor zpravodajství vypracuje Moravec.

V této souvislosti mne napadá, jak důležité je pro tuto společnost to, v čem se snažil jít příkladem Václav Havel. Není důležité, co se říká, ale kdo, kdy a proč to říká. Pokud má někdo na něco kritický názor, má ho veřejně říkat vždy a za všech okolností, a nejen když se to hodí, když už to jde a když je to výhodné a praktické.

A o pořadu Otázky Václava Moravce ostatně soudím, že už se přežil a byl tu příliš dlouho. Svým způsobem je VM hrobařem české veřejné debaty. Hvězdami debat se stali ministři a politici, místo aby zde mluvili především či alespoň rovnocenně analytici, komentátoři, politologové, ekonomové, právníci – zkrátka také někdo jiný než mocenské elity.

Další člověk, který mne tento týden pobavil, je poslanec Petr Tluchoř. „Bártosmlouva“ může prý poškodit pověst ODS.
Ano, než se objevil „kriminální podnik“ jménem VV, byla ODS čistou stranou, zcela netknutou korupcí, racketeeringem, vyděračstvím, vybíráním výpalného, kmotry a velrybáři. Byla partají, která prosazuje průhledné veřejné zakázky a snaží se co nejvíce ušetřit.

Opakuji to v Auditu a budu to opakovat pořád, dokud to nezjistím. Proč policie nevyšetřuje výrok Kristýny Kočí, že ona a Tluchoř mají „120 milionů na novou stranu“, a proč nikdo nevyšetřuje výrok „my (asi s Péťou) ovládáme justici“?

Výrok poslance Babáka o tom, s kým chtěla Kristýna Kočí spát, považuji za nevkusný a zavrženíhodný, faktem ovšem je,že někoho tak oprsklého, jako je KK, jsem v životě neviděl a nepotkal. To je můj skromný osobní názor.

A nyní k eurovyznání. Často se mne někdo ptá, proč pořád píšu jen o eurokrizi (lidé pořád zjevně mají pocit, že se jich to tak nějak netýká). Tak třeba takto: chápu to jako o řád důležitější a fatálnější než vše ostatní. Vezměme si třeba Kalouskovy facky. Pokud se euro začne rozpadat a rozběhne se naplno krize, budou na Kalouska lidé pokřikovat pořád a pan ministr se pak bude muset fackovat horem dolem. Vynoří se desítky nových Bátorů, sociální napětí se přesune ze Šluknovska do dalších oblastí, žádné nové reaktory se stavět nebudou, protože na to nebudou peníze, a škrtat a zvyšovat daně se bude všude, kde to jen trochu půjde. A tak je to skoro se vším.

Nyní je tu navíc období, kdy se láme chleba. Buď půjde Evropa dopředu a bude se více integrovat a federalizovat, nebo se začne rozpadat.