Expředseda ČSSD Jiří Paroubek, který uvažuje o přestupu do České strany národní socialistické (ČSNS 2005), vypověděl nájemní smlouvu pro svou poslaneckou kancelář v budově sociální demokracie v Ústí nad Labem, jak uvedlo Aktuálně.cz.

Mohl by to být další krok signalizující jeho odchod z ČSSD, přestože šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka tvrdí, že chce Paroubka ještě přesvědčit, aby zůstal.

Výpověď z kanceláří vlastněných sociálními demokraty Paroubek podle serveru podal k 21. září. Dosud se prý ale nevystěhoval.

Poslanecká sněmovna platila za Paroubkovu kancelář podle informace tiskového oddělení sněmovny z loňského jara 22 200 korun.

Později média uváděla, že Paroubek platí v Ústí nad Labem za kancelář nájemné 27 200 korun. Je to maximální částka, kterou může v tomto regionu poslanec na nájem kanceláře získat, uvedl server.

Paroubek, který byl před listopadem 1989 členem Československé strany národně socialistické, patří k budovatelům obnovené sociální demokracie po roce 1989. Postupně dosáhl nejvyšší stranické funkce a byl také za tuto stranu premiérem.

Po minulých volbách do Poslanecké sněmovny, kdy ČSSD nedosáhla očekávaných výsledků a nestala se vládní stranou, Paroubek na stranické křeslo resignoval.

Od té doby byl vůči vedení ČSSD kritický a naznačoval, že by mohl sociální demokracii opustit a vybodovat novou stranu nebo pomoci ČSNS 2005 ke vstupu do sněmovny.

Nyní Paroubek pracuje na novém projektu a programu se špičkami ČSNS 2005. Jeho rozhodnutí o přestupu k národním socialistům musí padnout nejpozději do 8. října, kdy zasedá jejich ústřední rada.

Pokud se k přestupu Paroubek rozhodne, pak podle informací ze stranického vedení, rada svolá mimořádný sněm, který by měl Paroubka zvolit předsedou.

Spekuluje se, že by se mohl sněm konat už 28. října na Den vzniku samostatného československého státu.

Související