Až dvouleté vězení pro radikální fanoušky za vstup na hrací plochu nebo za zakrývání obličeje v trestním zákoně výslovně uvedeno nebude.

Sněmovna odmítla rozšířit takto výčet jednání, na které by se vztahoval trestný čin výtržnictví. Pro návrh poslance ČSSD Josefa Tancoše hlasovalo pouze 46 ze 155 přítomných poslanců.

Tancoš návrh vložil do souboru vládních novel k zákonu o zavedení trestní odpovědnosti firem, který sněmovna schválila.

Proti rozšíření se postavil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), podle něhož je možné vstup na hřiště nebo zakrývání obličeje trestat podle okolností už nyní. Bez seriózní analýzy postupu policie a justice v této věci není možné rozšíření podpořit, uvedl ministr.

"Není žádným problémem, aby v praxi orgány činné v trestním řízení a následně soudy i tato jednání vztáhla pod trestný čin výtržnictví, pokud budou naplňovat principy hrubé neslušnosti anebo obecně výtržnosti," dodal Pospíšil.

 

O uzákonění trestného činu vstupu na hrací plochu dlouhodobě usiluje Českomoravský fotbalový svaz.

Za nedostatečnou považují fotbaloví funkcionáři dosavadní právní úpravu, podle níž může být potrestán ten, kdo "hrubým způsobem ruší přípravu nebo průběh organizovaného sportovního utkání", dvěma roky vězení, případně až třemi lety v případě opakovaného provinění.

Loni navíc trestní zákon zavedl trest pro fotbalové chuligány v podobě zákazu vstupu na sportovní akce až na deset let.

 

Volání po zpřísnění zákona se objevilo naposledy letos na jaře. Při zápase Slavia - Olomouc fanoušci na hrací ploše protestovali proti nejasné majetkové i finanční stránce klubu, nedlouho poté ve finále poháru mezi Mladou Boleslaví a Olomoucí vtrhli chuligáni na hrací plochu a pustili se do šarvátek.

Násilnostem nezabránilo ani posílení pořadatelské služby a spolupráce s policií.