Na střechu Strakovy akademie, kde sídlí vláda, vyšplhal krátce po poledni zatím neznámý muž. Policie ho po zhruba hodině přesvědčila, aby slezl, důvody svého činu jí odmítl sdělit.

"Na místě byla policie, hasiči i policejní vyjednavač," řekla ČTK policejní mluvčí Jana Rösslerová. Mluvčí nepotvrdila, že by šlo o pokus o sebevraždu.

Podle mluvčího vlády Jana Osúcha se jednalo o "notorického stěžovatele".

Kvůli bezpečnosti úřad ve spolupráci s policií uvažoval o omezení dopravy v přilehlé ulici, žádná výrazná opatření ale nebyla zavedena. Na střeše pouze v době zasedání vlády hlídá ostraha navíc a na chodníku stojí policejní vozy.

Aktivistům Greenpeace se podařilo vylézt na střechu sídla vlády hned dvakrát, poprvé na podzim roku 2009.

Po jejich "prvovýstupu" pověřil tehdejší premiér Jan Fischer ministra vnitra Marina Pecinu, aby úřad zabezpečil. Přesto se aktivistům podařilo na jaře následujícího roku výstup zopakovat.

Tři z nich si přistavili jen těsně vedle uzavřeného nádvoří vůz s plošinou a nechali se vyzdvihnout na střechu. To vše na dohled od policejních hlídek, které nezasahovaly.

Úřad vlády v minulosti kvůli aktivistům Greenpeace ještě posílil ostrahu areálu. Nedávno se nicméně aktivisté dostali do zahrady od Vltavy.

Související