V České straně národně socialistické (ČSNS 2005) to vře kvůli ohlašovanému přestupu expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka do této strany. Část členů předsednictva viní šéfa ČSNS Karla Janka z poškozování strany a porušování stanov.

Janko otevřeně říká, že nesouhlasí s Paroubkovým programem pro ČSNS. Paroubek následně oznámil, že s Jankem vyjednávání o vstupu ukončil. Ve hře je i založení nové strany, uvedl poslanec v prohlášení pro média.

Část členů předsednictva viní šéfa ČSNS 2005 Janka z poškozování strany a porušování stanov. Ve středu rozeslali médiím prohlášení, že Janko při jednání s Paroubkem poškozuje stranu a na říjnovém jednání předsednictva bude nutné radikálně situaci řešit.

Na to reagoval Paroubek, že nechce nikomu dávat záminky k poškozování dobrého úmyslu vedením neplodných hádek a diskusí. "Proto jsem se rozhodl ukončit další rozhovory s panem Jankem jako předsedou strany," sdělil bývalý šéf ČSSD.

Paroubek výslovně neřekl, že jednání s ČSNS 2005 jsou zcela minulostí, podotkl však, že jeho případný přechod do této strany byl vždy jednou ze dvou variant.

"Probíhají i diskuse nad novým politickým levostředovým subjektem," uvedl. Předpokládá prý spolupráci s těmi národními socialisty, kteří chtějí prosazovat ideály této strany. "Pochopil jsem totiž, že většina členů ČSNS 2005 se mnou tento názor sdílí," dodal.

Naštvaný předseda

Ačkoli to byl právě Janko, kdo začal s Paroubkem o jeho příchodu před necelým rokem vyjednávat, teď se mu nelíbí, že expremiér je příliš proevropský a málo orientovaný na národoveckou rétoriku.

"Proč jsme se oddělili od sociální demokracie v roce 1897? On to tahá nazpátek – ten národní prvek, ta národní struna u něj schází," vysvětluje Janko, proč v posledním měsíci otočil.

Kolegové mu za to nemohou přijít na jméno, kritizuje jej například místopředseda ČSNS 2005 Přemysl Votava, který se s Paroubkem zná ještě z dob před rokem 1989, kdy byli oba členy tehdejší socialistické strany.

"My na tom pracujeme, jednáme s Paroubkem a jeho lidmi už dlouho a najednou stojíme zklamáni nad postupem našeho předsedy, který porušuje usnesení orgánů strany," říká Votava.

Už v létě přitom poslancův zvažovaný příchod způsobil v ČSNS 2005 jednu třenici – byl vyloučen jeho dlouholetý poradce Jiří Vyvadil, který se moc rozmluvil a médiím prozradil většinu detailů zamýšlené "transakce".

Související