Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS odmítl jmenovat předsedou Městského soudu v Brně Aleše Dufka.

Dufek sice zvítězil v konkurzu, čelí však podezření, že vzal úplatek v souvislosti s činností takzvaného Toflova gangu, který v Brně údajně vydíral podnikatele. Informovala o tom Česká televize.

Případ prověřuje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Soud bude mít od října dočasně pověřeného předsedu.

Dufek (na snímku) vyhrál letos v červnu výběrové řízení a na pozici předsedy měl nahradit Marcelu Komárkovou, která funkci opouští k 1. říjnu.

Brněnský soudce Aleš DufekKomárková byla v pětičlenné komisi, která nového šéfa soudu vybírala. Pod nominaci se však odmítla podepsat. Svoje rozhodnutí zdůvodnila mimo jiné tím, že Dufek v době soudcování podnikal v hazardu a také se údajně hanlivě vyjádřil o romské oběti znásilnění.

Komárková nechala vyřešení celé záležitosti právě na ministru spravedlnosti. Pospíšilovi adresovala své námitky a důvody, proč Dufkův výběr nepodepsala.

"Dala jsem mu celou věc k prostudování s tím, že jsem mu doporučila na místo předsedy městského soudu jmenovat druhého v pořadí vybraného kandidáta," vysvětlila v červnu Komárková.

Druhý v pořadí se ve výběrovém řízení umístil soudce Miroslav Král.

Toflův gang je označení pro skupinu brněnských expolicistů, která údajně vydírala podnikatele. Členové skupiny podle policie na podnikatele uměle vytvářeli kauzy a pak trestní stíhání za úplatky zastavovali.

Šestičlenná skupina prý vydírala podnikatele v letech 1998 až 2010. Kriminalisté evidují dosud 17 případů. Hovoří se o škodě kolem 12 milionů korun. Policejní experti však již dříve uvedli, že počet kauz i škoda mohou být mnohem vyšší.

Související