Kdo tvrdí, že Itálie již není země schopná inovací, hluboce se mýlí. Uplynulo necelé půltisíciletí od vydání průlomového díla Vladař proslulého florentského diplomata a spisovatele Niccolò Machiavelliho a Itálie, kolébka renesance, je tu opět, aby celé Evropě ukázala, jak opravdu funguje moc. A to i přesto, že jsme si snad naivně mysleli, že přece společnost středověkého typu založenou na politické nerovnosti, máme již za sebou. Chyba.
V době obav o odliv investorů z Evropy, vynalézaví Italové přišli na zcela inovativní způsob, jak docílit toho, aby chudáci zámožní a mocní zločinci nemuseli prchat do ciziny s těžce zaslouženým ukradeným úlovkem, což s exotickým útočištěm navíc může způsobit řadu diplomatických nepříjemností, ale naopak aby zůstali v klidu doma a vesele dále utráceli ulovenou kořist.

Jak to vůbec funguje? Jednoduše. Jistě Italové by nedovolili, aby takový Tomáš Pitr nebo Radovan Krejčíř musel žít ve vyhnanství, naopak by ho zvolili do Parlamentu, kde by si mohl nadále nerušeně užívat své peníze. Vezměte si takového Marca Milaneseho. Jeden z nejbližších spolupracovníků italského ministra financí Giulia Tremontiho je obviněn z korupce, odhalení důvěrných soudních spisů a organizovaného zločinu. Vzhledem k tomu, že dotyčný je poslanec, soud musel žádat Parlament o jeho vydání. Zřejmě zbytečně, protože s výsledkem 312 proti 305 Montecitorio, jak se italské sněmovně přezdívá podle jména paláce, kde sídlí, jeho žádost odmítlo.

Mléko a mafie

Další případ je vskutku lahodnou ochutnávkou pro milovníky politických inovací. Italský ministr zemědělství Saverio Roman je podezřelý z externí spolupráce se sicilskou mafií, silná káva na ministra republiky! Žádný strach, i tentokrát se všechno šťastně podařilo vyřešit: hlasování o nedůvěře vůči ministrovi opět dopadlo 315 proti 294. Copak by bylo možné poslat sedět tak úžasného ministra, který již rok usilovně a poctivě bourá veškeré snahy italských správních orgánů, které usilují, aby zemědělci zaplatili pokutu za nerespektování kvót na produkci mléka? Vždyť přece tito zloději zemědělských dotací ze severní Itálie jsou silnou základnou Umberta Bossiho, jehož Liga Severu drží vládu premiéra Berlusconiho u moci.

To jsem uvedl jen ty nejčerstvější případy takových inovací. Celkově však italský parlament čítá 94 osob, mezi poslanci a senátory, kteří již mají za sebou pravomocné rozsudky nebo jsou stále trestně stíháni.
Tím, že zdejší sněmovna souhlasila s vydáním Víta Bárty a Jaroslava Škárky k dalšímu vyšetřování, Česká republika bohužel opět prokázala, že toho má ještě hodně, co se učit. Sama žádost pana Bárty, aby ho sněmovna vydala k trestnímu stihání, by u nás zněla docela zastarale a cize.